Zapraszamy na zajęcia online, dzięki którym za pośrednictwem komputera możecie znaleźć się w jednym z najciekawszych muzeów Warszawy. Trwają zapisy na bezpłatne lekcje online.
Warsztaty online to krótkie, intensywne zajęcia angażujące uczniów i uczennice w różnorodne działania. Stawiamy w nich na interakcje, zadawanie pytań i uczenie krytycznego myślenia. Podczas spotkań wykorzystujemy nowe technologie. Oglądamy wspólnie fragmenty filmów i podcastów, rozwiązujemy quizy, dyskutujemy w podziale na mniejsze grupy. Zajęcia prowadzą edukatorzy mający doświadczenie w prowadzeniu edukacji zdalnej.
Stara szafa. Opowieść o ratowaniu
Czy z siedmiolatkami można rozmawiać o wojnie? Jak to zrobić w sposób bezpieczny?
Na naszych warsztatach online pokażemy jedną z takich metod! Dzieci poznają niezwykłą, prawdziwą historię o dziecięcej pomocy w czasie wojny. Bohaterką opowieści jest Ala, ich polska rówieśniczka, która razem z mamą i siostrą ukrywała żydowską rodzinę. Szafa, która służyła czasem za kryjówkę, stoi w mieszkaniu Ali do dziś. To opowieść, która kończy się dobrze i uczy dzieci o sile przyjaźni, odwagi i ludzkiej solidarności.
- Słowa kluczowe: pomoc, solidarność, wojna, przyjaźń
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Jak pięknie się różnić?
Nawet małe dzieci bardzo różnią się między sobą. I właśnie dlatego każdy jest potrzebny! Dzięki różnicom wspólnie można zrobić więcej.
Zapraszamy na warsztaty online dostosowane do wieku i możliwości technicznych dzieci z klas 1-3. Będą chwile skupienia, momenty wytężonej aktywności ruchowej i artystycznej, a także możliwość wzajemnych rozmów dzieci. Ważnym elementem warsztatu będzie animowana przez edukatorkę bajka i praca z ciekawymi kolażami wykorzystującymi elementy z wystawy Muzeum POLIN.
- Słowa kluczowe: różnorodność, tolerancja, komunikacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
O Józefie i szabatowej rybie
Czy lepiej dzielić się tym, co się ma, czy zachowywać wszystko dla siebie?
Podczas warsztatu ONLINE wspólnie obejrzymy piękną animację, która przeniesie nas nad Jezioro Galilejskie. Poznamy tam Józefa i dołączymy do jego kolacji szabatowej. Dowiemy się, czym jest szabat i jak się go obchodzi; porozmawiamy o tym, dlaczego dzielimy się z innymi, a także zagramy w krótką grę i stworzymy własne prace plastyczne.
- Słowa kluczowe: szabat, dzielenie się
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Wędrując po Polin
Wyruszymy na wspólną wyprawę w przeszłość. Zapraszamy na warsztat online, w czasie którego odwiedzimy 5 najciekawszych miejsc na wystawie Muzeum POLIN. Dzięki przygotowanym krótkim filmom najmłodsi dowiedzą się jak wyglądało życie w dawnych wiekach, zajrzą do średniowiecznych grodów, na targ, na którym mieszały się języki i tradycje kulinarne, odwiedzą synagogę poznając piękno różnorodności wielokulturowej Polski.
Filmom towarzyszyć będą zadania, w kreatywny sposób umożliwiające dzieciom wielozmysłowe poznanie.
- Słowa kluczowe: różnorodność, Żydzi, religie, synagoga
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
- UWAGA: Na warsztat zapraszamy również dzieci z zerówek przedszkolnych
Zwyczaje na widelcu
Jakie święta znacie? Jakie potrawy pojawiają się na Waszych świątecznych stołach? Czy wiecie co symbolizują? Rozmowę o tradycjach zaczniemy od tego, co codzienne i bliskie nam wszystkim – kuchni.
Uczniowie i uczennice poznawać będą pochodzenie znanych im świątecznych zwyczajów kulinarnych. Przyjrzą się podobieństwom i różnicom między różnymi kuchniami. Poznają także jedno z najważniejszych żydowskich świąt, którym jest szabat i spróbują zapleść własną chałkę (potrzebne materiały: plastelina).
- Słowa kluczowe: święta, tradycje, religia, szabat, chałka
Moja wojenna siostra
"Ocalałam dzięki polskiej rodzinie, która ryzykowała życie, aby uratować moje" – pisze Chava Nissimov, autorka książki "Tajemnica Floriana".
Zapraszamy na warsztaty oparte na opowieści Florka – polskiego chłopca, który został obarczony wielkim sekretem. Zachowanie sekretu oznaczało ocalenie dla żydowskiej dziewczynki. Odkrywając wojenną opowieść napisaną z perspektywy dziesięciolatka, uczniowie i uczennice zostaną wprowadzeni w łagodny i dostosowany do wieku sposób w historię II wojny światowej.
- Słowa kluczowe: pomoc, Sprawiedliwi, II wojna światowa
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Jak pięknie się różnić?
Czy bardzo się między sobą różnimy? Jak o tym myślimy teraz, kiedy często widzimy się wyłącznie za pośrednictwem kamer, czy słyszymy przez głośniki naszych komputerów?
Zapraszamy na spotkanie online dostosowane do wieku i możliwości technicznych dzieci z klas 4-6. Będziemy angażować młodzież w działania – nie tylko wirtualne. Będzie ruch, praca z przedmiotami, zadania wymagające kreatywności i integrujące momenty na wymianę doświadczeń. Ważnym tematem warsztatów staną się trudności wynikające z nierówności i pomysły na budowanie solidarności społecznej.
- Słowa kluczowe: różnorodność, tolerancja, komunikacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Stukot kopyta i zapach chałki. Poznajemy dawne żydowskie miasteczko
Usłyszcie harmider targu i śpiew z synagogi, poczujcie zapachy dobywające się z kuchni i piekarni, wyobraźcie sobie smak czulentu i świeżo pieczonego chleba, dotknijcie końskiej sierści i miękkiego siana. Jak wyglądały miasteczka w dawnej Polsce? Zapraszamy na spotkanie z kulturą żydowską pełne dźwięków, zapachów, smaku i koloru
- Słowa kluczowe: kultura żydowska, dom, synagoga, targ
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Każdy ma głos! Jak Korczak stworzył z dziećmi gazetę
A gdyby tak gazetę dla dzieci tworzyły dzieci? „Mały Przegląd” wydawany w międzywojennej Warszawie z inicjatywy Janusza Korczaka był właśnie takim pismem: wszystkie teksty, które się w nim ukazywały, były tworzone przez dzieci i młodzież.
Przyjrzyjmy się bliżej historii, która stoi za tym niezwykłym pismem! Podczas warsztatu uczniowie i uczennice będą badać w grupach mapę przedwojennej Warszawy i wspólnie rozwiązywać związane z nią zagadki. Dzięki nim poznają najważniejsze fakty z życia Janusza Korczaka. Posłuchamy również listów wysyłanych sto lat temu przez dzieci do gazety, a na koniec sami wcielimy się w rolę dziennikarzy.
- Słowa kluczowe: międzywojenna Warszawa, Janusz Korczak, „Mały Przegląd”, prawo dziecka do swobodnej wypowiedzi
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Zwyczaje i tradycje żydowskie od kuchni
W czasie warsztatów poznawać będziemy zwyczaje i tradycje żydowskie poprzez to, co codzienne i bliskie nam wszystkim – kuchnię. Porozmawiamy o znanych nam świątecznych potrawach, a także skojarzeniach i emocjach, jakie w nas wzbudzają. Poszukamy potraw wspólnych kuchni polskiej i żydowskiej. Poznamy też tradycyjne żydowskie święta od kuchni.
Wybierzemy się także na wspólną wędrówkę przez świat żydowskiej Warszawy, który przybliżą nam w filmie Kama i Rema. Razem z nimi zajrzymy do koszernej kuchni, żydowskiego domu i baru mlecznego.
- Słowa kluczowe: święta żydowskie, koszerność, szabat
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
"Historie osobiste: Sprawiedliwi"
Co sprawia, że jesteśmy gotowi nieść pomoc? Co jest na do tego potrzebne? I kiedy nasze działanie staje się bohaterstwem?
W czasie warsztatów uczniowie i uczennice obejrzą film, który przedstawia historię dwóch kobiet, Ireny Sendlerowej i Jadwigi Piotrowskiej. Polek, które w trakcie II wojny światowej organizowały pomoc i ratowały życie dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Wspólnie sprawdzimy, ile kroków wymagało wyprowadzenie jednego żydowskiego dziecka z getta i przygotowanie go do życia poza murami getta. Zastanowimy się nad tym, czym jest bohaterstwo i dlaczego tak wielu bohaterów pozostało anonimowych. Poznamy sylwetki znanych i mniej znanych Sprawiedliwych wśród narodów Świata.
- Słowa kluczowe: Sprawiedliwi, bohaterstwo, współpraca, udzielanie pomocy, dzieci żydowskie
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Stukot kopyta i zapach chałki. Poznajemy dawne żydowskie miasteczko
Usłyszcie harmider targu i śpiew z synagogi, poczujcie zapachy dobywające się z kuchni i piekarni, wyobraźcie sobie smak czulentu i świeżo pieczonego chleba, dotknijcie końskiej sierści i miękkiego siana. Jak wyglądały miasteczka w dawnej Polsce? Zapraszamy na spotkanie z kulturą żydowską pełne dźwięków, zapachów, smaku i koloru.
- Słowa kluczowe: kultura żydowska, dom, synagoga, targ
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Jak pięknie się różnić?
Co nas różni, a co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś jest inny niż my, wyznaje inną religię, ma inne zwyczaje, pochodzenie, wygląd?
Zapraszamy na nasze nowe warsztaty online, w czasie których uczniowie i uczennice w aktywny sposób pracować będą nad tematem różnorodności i tożsamości. Dzięki opowieściom bohaterów filmu pt. "Znajdź różnice" poznają realia życia młodych Żydów mieszkających w Polsce. Zastanowią się, co każdy z nas może zrobić z krzywdzącymi stereotypami i dyskryminacją.
- Słowa kluczowe: różnorodność, dyskryminacja, komunikacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Dylematy młodych
Zapraszamy na warsztaty online, które przeniosą nas do przedwojennej Polski i pozwolą przyjrzeć się dylematom ówczesnego nastolatka. Sprawdzimy sami, na ile jego problemy są podobne do naszych, dzisiejszych pytań.
Dzięki nagraniom historii mówionej poznamy prawdziwą historię Jakuba, jego niełatwych relacji z rodziną i pierwszych dorosłych decyzji. Zanurzymy się w barwny, międzywojenny świat żydowskiego Lublina i Warszawy, przyjrzymy się wartościom, którymi kierowali się bohaterowie jego opowieści oraz poobserwujemy, jakie miejsce w ich życiu odgrywała tradycja.
- Słowa kluczowe: wybór szkoły, nastolatkowie, międzywojnie
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie
W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie. Młodzi Żydzi i Żydówki stanęli do walki z o wiele silniejszym od nich przeciwnikiem.
Na muzealnych warsztatach online przyjrzymy się temu, jak życie warszawskich Żydów wyglądało przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Wspólnie obejrzymy fragmenty filmów i relacji, a także stworzymy przestrzeń do rozmowy o niełatwej historii i pamięci o niej.
- Słowa kluczowe: powstanie w getcie warszawskim, walka Żydów i Żydówek, historia mówiona
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Moc propagandy
Dlaczego propaganda ma tak dużą moc? Jak to się dzieje, że my, ludzie, tak łatwo jej ulegamy? Zapraszamy na warsztaty, na których poznamy język propagandy i jej możliwy wpływ na życie jednostki. Będziemy pracować z propagandowym materiałem filmowym z lat 30-tych, i sprawdzać, jak propaganda zmieniała zwykłe życie młodzieży w czasach III Rzeszy. Przyjrzymy się też przykładom współczesnych plakatów propagandowych.
Warsztat powstał na podstawie materiałów z platformy edukacyjnej IWitness stworzonej przez USC Shoah Foundation, która jest dostępna w wielu językach, w tym również po polsku. Na platformie znajdują się relacje i scenariusze lekcji, z których mogą korzystać nauczyciele i nauczycielki: iwitness.usc.edu.
- Słowa kluczowe: propaganda, informacja, dyskryminacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Dzieci Abrahama - o dialogu trzech religii
Trzy religie Księgi: judaizm, chrześcijaństwo i islam odwołują się do wspólnego praojca, Abrahama. Warto przyjrzeć się ich wspólnym korzeniom oraz podobieństwom i różnicom między nimi.
W czasie warsztatów uczniowie i uczennice poznają swoich rówieśników Radka, Julię i Ilaydę, którzy pomimo różnic religijnych mają ze sobą wiele wspólnego. Pogłębią także wiedzę o funkcjonowaniu stereotypów i przeciwdziałaniu stereotypowemu myśleniu.
- Słowa kluczowe: judaizm, chrześcijaństwo, islam, stereotypy, dialog
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Miło Was poznać
Jakie wartości uznaję za ważne? W jaki sposób chcę realizować je w życiu? W co wierzę? Dlaczego robię to, co robię? Te pytania musimy sobie zadać, by dowiedzieć się kim jesteśmy, określić swoją tożsamość.
W czasie warsztatów uczniowie i uczennice obejrzą film opowiadający o codzienności współczesnych Żydów mieszkających w Polsce. Bohaterowie filmu próbują znaleźć odpowiedź na trudne pytania dotyczące ich tożsamości. Codzienne czynności, sposób życia, ale także dylematy i stereotypy, z którymi się mierzą, staną się podstawą do rozmowy o tym kim jesteśmy i co nas kształtuje.
- Słowa klucze: tożsamość, judaizm, stereotyp
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
"Historie osobiste: Sprawiedliwi"
Co sprawia, że jesteśmy gotowi nieść pomoc? Co jest na do tego potrzebne? I kiedy nasze działanie staje się bohaterstwem?
W czasie warsztatów uczniowie i uczennice obejrzą film, który przedstawia historię dwóch kobiet, Ireny Sendlerowej i Jadwigi Piotrowskiej. Polek, które w trakcie II wojny światowej organizowały pomoc i ratowały życie dzieci żydowskich z warszawskiego getta. Wspólnie sprawdzimy, ile kroków wymagało wyprowadzenie jednego żydowskiego dziecka z getta i przygotowanie go do życia poza murami getta. Zastanowimy się nad tym, czym jest bohaterstwo i dlaczego tak wielu bohaterów pozostało anonimowych. Poznamy sylwetki znanych i mniej znanych Sprawiedliwych wśród narodów Świata.
- Słowa kluczowe: Sprawiedliwi, bohaterstwo, współpraca, udzielanie pomocy, dzieci żydowskie
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Spotkania z kulturą żydowską
Kultura żydowska, jak każda inna, to nie tylko zbiór zasad i tradycji, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Kim są Żydzi w XXI wieku? Gdzie mieszkają, w jakim mówią języku, czy są do siebie podobni?
W trakcie warsztatu online obejrzymy wspólnie internetowy teledysk, przyjrzymy się temu, co o swojej tożsamości mówią młodzi Żydzi mieszkający w Polsce, a pracując w grupach poznamy podstawowe pojęcia związane z judaizmem.
- Słowa kluczowe: szabat, dom żydowski, synagoga
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Jak pięknie się różnić?
Co nas różni, a co nas łączy? Czy potrafimy zaakceptować to, że ktoś jest inny niż my, wyznaje inną religię, ma inne zwyczaje, pochodzenie, wygląd?
Zapraszamy na nasze nowe warsztaty online, w czasie których uczniowie i uczennice w aktywny sposób pracować będą nad tematem różnorodności i tożsamości. Dzięki opowieściom bohaterów filmu pt. "Znajdź różnice" poznają realia życia młodych Żydów mieszkających w Polsce. Zastanowią się, co każdy z nas może zrobić z krzywdzącymi stereotypami i dyskryminacją.
- Słowa kluczowe: różnorodność, dyskryminacja, komunikacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Dzieci Abrahama - o dialogu trzech religii
Trzy religie Księgi: judaizm, chrześcijaństwo i islam odwołują się do wspólnego praojca, Abrahama. Warto przyjrzeć się ich wspólnym korzeniom oraz podobieństwom i różnicom między nimi.
W czasie warsztatów uczniowie i uczennice poznają swoich rówieśników Radka, Julię i Ilaydę, którzy pomimo różnic religijnych mają ze sobą wiele wspólnego. Pogłębią także wiedzę o funkcjonowaniu stereotypów i przeciwdziałaniu stereotypowemu myśleniu.
- Słowa kluczowe: judaizm, chrześcijaństwo, islam, stereotypy, dialog
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie
W kwietniu 1943 roku w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie. Młodzi Żydzi i Żydówki stanęli do walki z o wiele silniejszym od nich przeciwnikiem.
Na muzealnych warsztatach online przyjrzymy się temu, jak życie warszawskich Żydów wyglądało przed II wojną światową, jak zmieniła je okupacja i co spowodowało wybuch powstania. Wspólnie obejrzymy fragmenty filmów i relacji, a także stworzymy przestrzeń do rozmowy o niełatwej historii i pamięci o niej.
- Słowa kluczowe: powstanie w getcie warszawskim, walka Żydów i Żydówek, historia mówiona
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Moc propagandy
Dlaczego propaganda ma tak dużą moc? Jak to się dzieje, że my, ludzie, tak łatwo jej ulegamy? Zapraszamy na warsztaty, na których poznamy język propagandy i jej możliwy wpływ na życie jednostki. Będziemy pracować z propagandowym materiałem filmowym z lat trzydziestych i sprawdzać, jak propaganda zmieniała zwykłe życie młodzieży w czasach III Rzeszy. Przyjrzymy się też przykładom współczesnych plakatów propagandowych.
Warsztat powstał na podstawie materiałów z platformy edukacyjnej IWitness stworzonej przez USC Shoah Foundation, która jest dostępna w wielu językach, w tym również po polsku. Na platformie znajdują się relacje i scenariusze lekcji, z których mogą korzystać nauczyciele i nauczycielki: iwitness.usc.edu.
- Słowa kluczowe: propaganda, informacja, dyskryminacja
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Dylematy młodych
Zapraszamy na warsztaty online, które przeniosą nas do przedwojennej Polski i pozwolą przyjrzeć się dylematom ówczesnego nastolatka. Sprawdzimy sami, na ile jego problemy są podobne do naszych, dzisiejszych pytań.
Dzięki nagraniom historii mówionej poznamy prawdziwą historię Jakuba, jego niełatwych relacji z rodziną i pierwszych dorosłych decyzji. Zanurzymy się w barwny, międzywojenny świat żydowskiego Lublina i Warszawy, przyjrzymy się wartościom, którymi kierowali się bohaterowie jego opowieści oraz poobserwujemy, jakie miejsce w ich życiu odgrywała tradycja.
- Słowa kluczowe: wybór szkoły, nastolatkowie, międzywojnie
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
"Auschwitz nie spadło z nieba"
Czy człowiek jest dobry? Jeśli tak, to czemu toczy wojny?
W czasie warsztatów online pokażemy model piramidy Allporta tłumaczący, dlaczego drobne sytuacje niechęci mogą się zmienić w akty przemocy, którą trudno powstrzymać. Model pomoże nam zrozumieć kolejne etapy Zagłady Żydów. Ponieważ, jak powiedział Marian Turski, "Auschwitz nie spadło z nieba", powinniśmy zrozumieć zjawiska, które doprowadziły do powstania obozów Zagłady
Dzięki warsztatom młodzież będzie lepiej rozumiała procesy historyczne i uwrażliwi się na przejawy wykluczania ze społeczeństwa osób, które w jakiś sposób różnią się od większości.
- Słowa kluczowe: Zagłada, etapy dyskryminacji, reagowanie na wykluczenie
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom
Miło Was poznać
Jakie wartości uznaję za ważne? W jaki sposób chcę realizować je w życiu? W co wierzę? Dlaczego robię to, co robię? Te pytania musimy sobie zadać, by dowiedzieć się kim jesteśmy, określić swoją tożsamość.
W czasie warsztatów uczniowie i uczennice obejrzą film opowiadający o codzienności współczesnych Żydów mieszkających w Polsce. Bohaterowie filmu próbują znaleźć odpowiedź na trudne pytania dotyczące ich tożsamości. Codzienne czynności, sposób życia, ale także dylematy i stereotypy, z którymi się mierzą, staną się podstawą do rozmowy o tym kim jesteśmy i co nas kształtuje.
- Słowa klucze: tożsamość, judaizm, stereotyp
- Miejsce warsztatu: platforma Zoom