Warsztaty
Zgłoszenia do 30.11.2023

Warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży. Filmowe interpretacje XI przykazania: Nie bądź obojętny

W grudniu zapraszamy osoby w wieku 13-18 lat do wspólnej nauki tworzenia animacji, do rozmowy i kreatywnej eksploracji. Tematem naszej refleksji i interpretacji filmowych tworzonych podczas zajęć będzie fragment przejmującego przemówienia Mariana Turskiego z 2020 roku. Ocalały z Zagłady, historyk i współzałożyciel Muzeum POLIN mówił w nim o tzw. XI przykazaniu – przesłaniu jego przyjaciela Romana Kenta:  "Nie bądź obojętny".

O tym, czym dla nas jest XI przykazanie, opowiemy językiem filmu. Podczas zajęć będziemy mogli poznać cały proces tworzenia filmu animowanego:

  • pisanie scenariusza,
  • przygotowywanie storyboardu,
  • tworzenie postaci i teł,
  • animację,
  • montaż,
  • udźwiękowienie.

Będziemy pracować na stanowiskach do animacji z profesjonalnym sprzętem i oprogramowaniem. Z pomocą technik poklatkowych zmierzymy się z ważnym społecznie tematem.

Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ale serdecznie zapraszamy osoby z Ukrainy posługujące się językiem polskim na poziomie minimum A2. W zajęciach będzie towarzyszyć nam osoba, która wesprze nas we wszystkich ewentualnych trudnościach językowych.

Alicja Balcerak – edukatorka specjalizująca się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Instruktorka improwizacji teatralnej, trenerka twórczości, autorka warsztatów wzmacniających kompetencje społeczne. Autorka programów edukacyjnych i warsztatów realizowanych w różnych instytucjach kultury w tym m.in. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Centrum Kultury Jidysz, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, obecnie studentka ostatniego roku Psychologii na Uniwersytecie SWPS.

Magda Bryll – PWSFTViT w Łodzi, animatorka i założycielka Poklatkowo.pl, w ramach którego od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty animacji w całej Polsce.

Elżbieta Grab – edukatorka, trenerka dramy stosowanej. Koordynatorka projektów edukacyjnych i autorka materiałów edukacyjnych Działu Edukacji Muzeum POLIN. Absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej oraz podyplomowych studiów z arteterapii Akademii Pedagogiki Specjalnej. Ukończyła kurs Teatru Forum i Szkołę Trenerów Dramy Drama Way.

Natalia Spychała – reżyserka i animatorka, absolwenta PWSFTViT w Łodzi. Realizuje autorskie oraz komercyjne animacje w technikach poklatkowych i cyfrowych. Prowadzi warsztaty animacji dla dzieci młodzieży oraz edukatorów i nauczycieli w ramach autorskiego projektu "Rusz Temat".

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl