Wystawy
25.01.2016

Zwiedź dawną żydowską Warszawę bez wychodzenia z domu

Fragment wystawy w POLIN.
fot. Magdalena Starowieyska

Muzeum POLIN zaprasza na wirtualny spacer po wystawie "Warszawa, Warsze". Dzięki technologii Street View możemy przenieść się do świata przedwojennej żydowskiej Warszawy: zwiedzić miasto i poznać społeczność żydowską, która je kształtowała.

Tym bardziej że wędrujemy w czasie i przestrzeni: przez sześć ważnych dla ludności żydowskiej obszarów stolicy od XVI do XX wieku. Wszystko to dzięki współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Google Cultural Institute .

Wystawę "Warszawa Warsze" można było oglądać w Muzeum POLIN od marca do czerwca 2014 roku. Zwiedziło ją wówczas ponad 35 tysięcy gości. Ekspozycja, której kuratorem jest Ewa Małkowska-Bieniek, została nagrodzona honorowym wyróżnieniem przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w IX edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – WIERZBA".

Dzięki udostępnieniu wirtualnej wersji wystawy na platformie Google Cultural Institute możemy cieszyć się nią nadal. To już szósty projekt udostępniany w ten sposób przez Muzeum POLIN.

W październiku 2014 r. Muzeum POLIN jako pierwsze muzeum w Polsce udostępniło swoje wnętrza w technologii Street View. Użytkownicy platformy mogą wirtualnie zwiedzać wystawę stałą "1000 lat historii Żydów polskich", a także obejrzeć  wystawy czasowe, m.in."Jak zrobić Muzeum?" i "Biografie rzeczy". Od niedawna dostępna jest również wystawa "Odzyskać opowieść" prezentująca wybrane obiekty ze zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich.

Aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców Muzeum przygotowało ją w 7 wersjach językowych – m.in. hiszpańskiej, czeskiej, rosyjskiej, francuskiej,  a nawet indonezyjskiej. – Dzięki temu przywracamy zapomniane żydowskie dziedzictwo, udostępniając nasze zbiory internautom z całego świata  – mówi Jolanta Gumula, wicedyrektor Muzeum POLIN ds. wystaw i zbiorów muzealnych.

>> Przejdź do wirtualnego spaceru po wystawie "Warszawa, Warsze"

 

Wystawa "Warszawa Warsze" została realizowana w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent "Oblicza różnorodności". Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”