Film
18.11.2018

16. WJFF: Ostatnia Wieczerza, reż. Floriana Frerichsa

Ostatnia wieczerza, 16 WJFF, film zamknięcia
fot. Fundacja Kamera Dawida

Podczas gali zamknięcia 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej nastąpi ogłoszenie werdyktu jury - poznamy najlepszy film festiwalu i nagrodzonych Kamerami Dawida w pozostałych 11 kategoriach. Ceremonia odbędzie się w Muzeum POLIN.


18 listopada (niedziela), godz. 19.30, wstęp wolny, ograniczona liczba miejsc, decyduje kolejność przyjścia

Filmem zamknięcia festiwalu będzie "Ostatnia Wieczerza" w reżyserii Floriana Frerichsa (premiera polska). Jest to pełna napięcia fabuła, której akcja toczy się w momencie, w którym Hitler zostaje kanclerzem Niemiec. Z perspektywy bohaterów filmu przyszłość pozostaje niewiadomą.  30 stycznia 1933 roku rodzina Glicksteinów – Niemców żydowskiego pochodzenia –  zasiada do uroczystej kolacji. Większość z nich nie widzi w nazizmie poważnego zagrożenia, nie są wstanie przewidzieć, do czego doprowadzi nowy kanclerz. Z ich perspektywy chęć opuszczenia Niemiec i  wyjazdu do Palestyny może wydawać się niedorzeczna. Jeden z uczestników tego spotkania przedstawia się wręcz jako zwolennik narodowego socjalizmu. W rodzinie Glicksteinów pojawiają się pęknięcia, które w pewnym sensie symbolizują podziały rodzące się w ówczesnym społeczeństwie niemieckim.

Film Frerichsa pokazuje jednostkę bezradną w obliczu historii, jawiącej się jako niewiadoma. Nieco ponad sześć lat później wybuchła II wojna światowa, a ludzkość musiała się zmierzyć z dramatem Zagłady Żydów. „Ostatnia wieczerza” pokazuje, jak krótkowzroczni bywamy w codziennych ocenach, w wierze w stabilność raz ustanowionego porządku i niezmienność reguł rządzących naszym życiem. Bierność i lekceważenie pierwszych sygnałów ostrzegawczych to najlepszy nawóz dla dyktatur, zarówno w przeszłości jak i współcześnie. W tej perspektywie obraz Frerichsa jawi się jako dzieło bardzo aktualne. Subiektywna konstrukcja tożsamości zostaje wciągnięta w bezwzględny wir historii.

Gośćmi polskiego pokazu premierowego będą reżyser Floriana Frerichs, producent Bruno Eyron oraz aktor Adrian Topol, znany między innymi z roli w Biegnij, chłopcze biegnij Pepe Danquarta.

Zwiastun filmu >>