Muzeum
23, 24.11.2019

17. WJFF – Warsaw Jewish Film Festival

17 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (WJFF). Na grafice: na białym tle elementy graficzne w kolorach czarnym i niebieskim, napis: 17 Kamera Dawida
17 Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej (Warsaw Jewish Film Festival). Na grafice: na białym tle elementy graficzne czarne, szare i granatowe, napis: 17 Kamera Dawida, 18-24 listopada 2019, fot. materiały promocyjne

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to niepowtarzalna okazja do obejrzenia najciekawszych filmów z całego świata. W tym roku w programie jest ponad 30 najnowszych produkcji między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec czy Węgier. 

18 listopada (poniedziałek), od godz. 14.00, wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki
23, 24 listopada (weekend), od godz. 11.00, wstęp 
bezpłatny, obowiązują wejściówki

Na Galę otwarcia i zamknięcia wejściówki wydawane są w Muzeum POLIN na 2 godziny przed pokazami. Na pozostałe seanse wejściówki można odbierać w dniu pokazów, tylko w miejscach, w których te pokazy się odbywają (w godzinach otwarcia).

Tegoroczny festiwal został dedykowany urodzonemu w Łodzi światowej sławy producentowi filmowemu Arturowi Braunerowi. Ceremonię otwarcia festiwalu uświetni polska premiera filmu "Crescendo #makemusicnotwar" w reżyserii izraelskiego twórcy Drora Zahavi ("Alexander Penn", "Everything for my Father").


To historia wybitnego dyrygenta (Peter Simonischek z "Toni Erdmann"), który tworzy palestyńsko-izraelską orkiestrę. Obie grupy utalentowanych muzyków pod wodzą wyemancypowanej Palestynki Layli i przystojnego Żyda Rona darzą się jednak głęboką nieufnością. Czy młodzi ludzie, doświadczeni przez zamachy i okupację, zapomną podczas tygodni prób w górach Tyrolu o wzajemnej nienawiści? Scenariusz filmu inspirowany prawdziwą historią Daniela Barenboima. twórcy West-Eastern Divan Orchestra. Film wyprodukowała córka laureata Honorowej Kamery Dawida Alice Brauner. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

W programie tegorocznego festiwalu znalazło się ponad 30 najnowszych produkcji o tematyce żydowskiej z całego świata. Zobaczymy filmy między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Królestwa Niderlandów, Francji, Niemiec, Czech i Węgier. Wśród nich czeski kandydat do Oscara 2020 "Malowany ptak" w reż. Václava Marhoula (Kino Helios, środa 20.11, g. 20.00) i węgierski kandydat do Oscara 2020 "Ci którzy pozostali" w reż. Barnabása Tótha (polska premiera, Kino Helios, czwartek 21.11, g. 18.00).

Podczas gali zamknięcia festiwalu, która odbędzie się 24 listopada w Muzeum POLIN o godzinie 19.00, widzowie zobaczą film "Mam na imię Sara" w reż. Stevena Oritta. To oparta na faktach historia 13-letniej Żydówki, która w czasie wojny trafia do domu ukraińskiego chłopa. W rolach głównych Eryk Lubos, Michalina Olszańska i Paweł Królikowski.

17. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 18-24 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, JCC Warszawa, Kinie Helios, Centrum Kultury Jidysz, Kinie Czary oraz w Mindspace Warszawa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent M. St. Warszawy Rafał Trzaskowski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl.

 

Więcej informacji na Facebooku i na stronie internetowej festiwalu >>