Film
16-22.11.2020 - online

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA ONLINE

Na obrazie widzimy grafikę z nazwą festiwalu "18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA" i terminem w jakim się odbędzie, czyli 16-22.11.2020
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się w tym roku online w dniach 16-22 listopada 2020 roku. Przez 7 dni zobaczymy ponad 40 filmów, w tym 30 polskich premier fabuł i dokumentów pokazywanych na największych festiwalach żydowskich na świecie i festiwalach międzynarodowych.

Głównym partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a głównym partnerem w Internecie został w tym roku portal Ninateka.pl. 

Filmy i pozostałe materiały audiowizualne będą publikowane w blokach 48 godzinnych:

 • w portalu Ninateka.pl (16, 18 i 20 listopada)
 • na kanale WJFF na Vimeo (17, 19 i 21 i 22 listopada)
 • w portalu Tok FM.pl filmy będą obecne przez 7 dni festiwalu.

Jak co roku organizatorzy przygotowali dla widzów stałe sekcje poświęcone kinu izraelskiemu, niemieckiemu oraz jidysz. Nie zabraknie też akcentów kulinarnych, które zawsze cieszą wyjątkowym zainteresowaniem festiwalowej publiczności. W programie znajdą się także rozmowy z twórcami, warsztaty i spotkania. 

Wydarzenie uświetni polska premiera filmu "Non Odiare" w reżyserii Maura Manciniego (film otwarcia). Obraz miał swoją premierę w niedzielę 6 września w prestiżowej sekcji Międzynarodowego Tygodnia Krytyków na Festiwalu w Wenecji. W filmie została poruszona problematyka odradzającego się we Włoszech faszyzmu. Autorem zdjęć do tej polsko-włoskiej produkcji jest Mike Stern Sterzyński. 

W tym roku Fundacja Kamera Dawida WJFF.pl przyznała dwie Honorowe Kamery Dawida

 1. Marianowi Turskiemu za "nieoceniony wkład w odbudowę życia żydowskiego w Polsce, odbudowę kapitału społecznego w Polsce oraz walkę z ksenofobią i antysemityzmem" i
 2. Aviemu Nesherowi "za całokształt twórczości i wybitny wkład w izraelską kinematografię". W programie festiwalu znajdzie się retrospektywa filmów Avi Neshera, a jego film Cena prawdy / The Other Story uświetni tegoroczną galę zamknięcia festiwalu. W programie wydarzenia znajdą się też inne obrazy tego reżysera "Poprzednie życie / Past Life" oraz "Sekrety / The Secrets". Partnerem pokazów Avi Nesher jest Ambasada Izraela w Polsce. 


Webinar "Z drugiej strony kamery / Narracje polsko-żydowskie" z Agnieszką Holland i Robertą Grossman 

Webinar poprzedzają pokazy filmów Agnieszki Holland "W ciemności" i Roberta Grosman "Kto napisze naszą historię", dostępne w portalu Ninateka.pl

 

Ninateka / wybrane filmy: 

 • "W Ciemności" Agnieszki Holland oraz "Kto napisze naszą historię" Roberty Grossman - jako wstęp do webinarium z reżyserkami tych filmów, który Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej organizuje we  współpracy z Fundacją Taubego.
 • "Past Life" i "The Secrets" Avi Neshera,
 • "Hen i wojna", "In Your Eyes" Baraka Heymana,
 • "Hollywood’s Second World War" Jaschy Hannovera
 • "Dzień Gniewu" Jacka Raginisa-Królikiewicza
 • "Jidysz" reż. Nurith Aviv
 • "Dzieci z Windermere" Michaela Samuelsa. 

 

Festiwal współfinansowany jest przez m. st. Warszawa, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Samorząd Województwa Mazowieckiego, The Dutch Jewish Humanitarian Fund, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.