Wykład
26.10.2017

Relacja wideo: "6 milionów obywateli polskich". Historia pamięci o Zagładzie

fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Na czym polegały polityczne przemiany i manipulacje pamięcią o Zagładzie w PRL-u?

W pierwszym powojennym reportażu opisującym obóz na Majdanku, jaki ukazał się na łamach "Rzeczpospolitej" w sierpniu 1944 roku, słowo "Żyd" pada raptem raz. Ten przykład jest symbolem późniejszego instrumentalizowania oraz upolitycznienia dyskursu o Zagładzie, w którym oficjalna narracja zderzała się z pamięcią, upamiętnienie – z milczeniem, a Holokaust wpisany został w szerszą kategorię martyrologii narodu polskiego.

Wykład wygłosi dr Agnieszka Haska, antropolożka kultury i socjolożka, członkini Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN. Jest autorką licznych publikacji naukowych oraz wydawczynią źródeł dotyczących Zagłady Żydów polskich, m.in. książki Jestem Żydem, chcę wejść. Hotel Polski w Warszawie, 1943 (2006).

 

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968”

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE  na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym.

Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

 

Patron

Patronat medialny

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>