Galeria "Powojnie", fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich
Wykład
SPRAWDŹ NAJBLIŻSZY TERMIN

Cykl wykładów "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968

Cykl wykładów inspirowany jest galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne.

Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec 1968 był doświadczeniem generacyjnym.

Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL. Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

* Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z minionych wykładów:

Patronat medialny

 

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Obserwuj nas na facebook.com >>

Organizator     Mecenas   Współorganizator:
   

 

Wsparcie

   

David Goldman i Debbie Bisno oraz Fellowships at Auschwitz for the Study of Professional Ethics
Marek i Agnieszka Nowakowscy
Andrzej i Małgorzata Rojek
Jerry Wartski z rodziną
Paul Goldner i Sandy Soifer

Patron instytucjonalny

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni