Relacja wideo: Zachować jidysz. Żydowskie życie kulturalne po Zagładzie
Wykład opowie o rozmaitych przejawach istnienia kultury jidysz w powojennej Polsce, takich jak wydawnictwo Idisz Buch, gazeta „Fołks-Sztyme”, miesięcznik literacki „Idisze Szriftn” i Państwowy Teatr Żydowski. Zastanowimy się, czy jidysz w powojennej Polsce miał rację bytu i na ile był wciąż żywym językiem twórczości kulturalnej.
Zaprezentowane zostaną także sylwetki najważniejszych przedstawicieli żydowskiego życia kulturalnego – aktorki Idy Kamińskiej, poety Binema Hellera czy pisarza Dawida Sfarda.
Wykład wygłosi dr hab. Joanna Nalewajko-Kulikov z Instytutu Historii PAN, związana również z Żydowskim Instytutem Historycznym i Muzeum POLIN. Badaczka historii kultury jidysz w Polsce oraz dziejów Żydów polskich w XIX i XX wieku. Autorka m.in. monografii Obywatel Jidyszlandu. Rzecz o żydowskich komunistach w Polsce (2009), przedstawiającej sylwetkę pisarza i działacza komunistycznego Dawida Sfarda na tle dziejów społeczności żydowskiej w latach 1930–1968.
Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968”
Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.
Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym.
Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.
*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.
Patron
Patronat medialny
Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania |