Wykład
16.02.2017

Relacja wideo: Nowe życie w nowej Polsce. Instytucje i organizacje żydowskie 1944-1950

fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Po wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej ludność żydowska po raz pierwszy została zrównana w prawach z resztą obywateli. Co więcej, Żydzi otrzymali również szeroką autonomię narodowo-kulturalną. W społeczności, kierowanej przez wielopartyjny Centralny Komitet Żydów w Polsce, rywalizowało między sobą aż 11 stronnictw politycznych, spierając się zwłaszcza o to, czy odbudowywać życie w Polsce, czy też ją opuścić.

Chociaż wielu Żydów wiązało nadzieje z władzą polskich komunistów, widząc w niej zaporę przeciwko antysemityzmowi, to właśnie na fali stalinizacji autonomia żydowska uległa likwidacji.

Wykład poświęcony ww. zagadnieniom wygłosił dr August Grabski – historyk, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca Uniwersytetu SWPS, autor wielu prac o najnowszej historii Żydów polskich, m.in. nowo wydanej monografii CKŻP.

Wykład odbył się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE  na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej losy pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec ‘68 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

 

W ramach cyklu "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968 odbędą się następujące wykłady:

 

Patronat medialny

 

Program Obcy w domu. Wokół Marca ‘68 to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.

Patron projektu

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>