Wykład
12.01.2017

Relacja wideo: Z popiołów. O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego po wojnie

Galeria Powojnie, Wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Pierwszy wykład nowego cyklu. W 2017 roku, w serii dziesięciu wykładów "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968 będziemy omawiać okres powojenny w naszej opowieści o relacjach polsko – żydowskich.

Wykład inauguracyjny dotyczył zagadnień związanych z kondycją Żydów ocalałych z Zagłady i ich drogami powrotu do życia w warunkach powojennej Polski. Mowa będzie o doświadczeniach Żydów na tle doświadczeń polskich, o bilansie  Zagłady, różnych kategoriach ocalenia, powrotach ocalałych do miejsc zamieszkania i najważniejszych powodach wyjazdów z Polski oraz uwarunkowaniach pozostania w Polsce pozostałych.

Poruszone zostaną zagadnienia życia codziennego ocalałych, problem natury tak materialnej (bieda, bezdomność, brak pracy) jak i psychologicznej (utrata rodzin i przyjaciół, samotność, trauma, choroby) - sobie z nimi radzili? Mowa też będzie o zwykłych krokach i działaniach, które wielu ocalałych podejmowało porządkując swoje zniszczone przez Zagładę życie: rejestracji ocalałych w żydowskich instytucjach, poszukiwaniu krewnych, odzyskiwaniu utraconego mienia, dokumentowaniu i upamiętnianiu Zagłady, ekshumacji ciał najbliższych, rozliczeniach z kolaborantami.

Wykład wygłosi Alina Skibińska – historyk, od dwudziestu lat polską przedstawicielką Muzeum Holokaustu (USHMM) w Waszyngtonie. Od 2005 roku pracuje w Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN i w redakcji rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. 

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE  na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec 1968 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

 

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008. 

 

W ramach cyklu "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968 odbędą się następujące wykłady:

 

Patronat medialny

 

Program Obcy w domu. Wokół Marca ‘68 to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.

Patron projektu

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>