Spotkanie
25.01.2017

Czytelnia POLIN: dyskusja wokół książki Tomasza Łysaka "Od kroniki do filmu posttraumatycznego – filmy dokumentalne o Zagładzie"

Tory i baraki w Auschwitz-Birkenau.
Dyskusja wokół książki Tomasza Łysaka, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Jaką rolę odgrywa film w polskiej kulturze pamięci o Zagładzie? O czym świadczą wykorzystywane w nim zmieniające się techniki – od przywoływania materiałów archiwalnych, przez filmową pracę pamięci, świadectwo audiowizualne, po dokumenty o powrocie?

  • 25 stycznia (środa), 18:00, wstęp wolny

Nad przemianami w polskiej pamięci zastanowimy się wspólnie z dr Tomaszem Łysakiem, autorem pierwszej monografii filmu dokumentalnego o Zagładzie. W spotkaniu udział wezmą także prof. Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauki i krytyk sztuki dr Adam Mazur z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dyskusję poprowadzi dr Małgorzata Pakier z Muzeum POLIN.

"Książka Tomasza Łysaka - filmy dokumentalne o Zagładzie jest bardzo ważnym uzupełnieniem w obszarze polskiej humanistyki. Ta praca zestawia filmy szeroko komentowane przez międzynarodową krytykę z tymi, które zostały zapomniane wkrótce po premierze lub funkcjonują jedynie w obiegu edukacyjnym. W ten sposób autor poszerza naszą wiedzę o filmie dokumentalnym w relacji do Holokaustu, ale nie koniec na tym. Cennym gestem jest to, co następuje dalej: Tomasz Łysak przemeblowuje obszar, na który wkracza. W świadomości odbiorcy pojawia się wiele nowych tytułów, osłabione zostają dotychczasowe dominanty, nasza uwaga zostaje rozłożona bardziej równomiernie. Najogólniej rzecz ujmując, książka ta jest mocnym i – mam nadzieję – skutecznym wystąpieniem przeciwko marginalizacji filmu dokumentalnego w dyskusjach o Zagładzie. Porządkuje wiedzę na temat zjawiska dokumentu zagładowego, proponując jednocześnie nowe odczytania i szeroką kontekstualizację problemu."

Z recenzji Romy Sendyki

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu >>

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>