Relacja wideo: Walka o dusze. Życie społeczne i religijne Żydów 1950-1968
Od 1950 aż do 1989 roku Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce były jedynymi organizacjami społeczności żydowskiej zatwierdzonymi i tolerowanymi przez administrację państwową PRL.
Ich cele statutowe były odmienne, a koncesjonowani liderzy prowadzili przez lata swoistą walkę o dusze polskich Żydów. Dowiemy się, jak w omawianym okresie układały się relacje między TSKŻ i ZRWM oraz jaką rolę odgrywały obie organizacje w życiu polskich Żydów.
Wykład wygłosi prof. Grzegorz Berendt – historyk, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, autor prac dotyczących Zagłady oraz powojennego życia Żydów Polsce, w tym monografii TSKŻ.
Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.
Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.
Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec 1968 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.
*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.
W ramach cyklu "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968 odbędą się następujące wykłady:
- Z popiołów. O Zagładzie i odbudowie życia żydowskiego w wojnie
- Nowe życie w nowej Polsce. Instytucje i organizacje żydowskie 1944-1950
- Utracone marzenie. Powojenne żydowskie osadnictwo na Dolnym Śląsku
- Pogromy i napaści na Żydów w Polsce po wojnie
- Ilu Żydów żyło w Polsce powojennej?
- Walka o dusze. Życie społeczne i religijne Żydów 1950-1968
Patronat medialny
Program Obcy w domu. Wokół Marca ‘68 to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.
Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.
Patron projektu
Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania |