Wykład
8.06.2017

Relacja wideo: Walka o dusze. Życie społeczne i religijne Żydów 1950-1968

fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 1950 aż do 1989 roku Związek Religijny Wyznania Mojżeszowego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce były jedynymi organizacjami społeczności żydowskiej zatwierdzonymi i tolerowanymi przez administrację państwową PRL.

Ich cele statutowe były odmienne, a koncesjonowani liderzy prowadzili przez lata swoistą walkę o dusze polskich Żydów. Dowiemy się, jak w omawianym okresie układały się relacje między TSKŻ i ZRWM oraz jaką rolę odgrywały obie organizacje w  życiu polskich Żydów.  

Wykład wygłosi prof. Grzegorz Berendt – historyk, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku, autor prac dotyczących Zagłady oraz powojennego życia Żydów Polsce, w tym monografii TSKŻ.

Wykład odbywa się w ramach cyklu „Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968.

Nielicznym ocalałym z Zagłady polskim Żydom przyszło odbudowywać swoją egzystencję w zupełnie innej niż przedwojenna rzeczywistości – w nowym ustroju, w nowych granicach, w państwie jednolitym narodowościowo.

Cykl wykładów inspirowany galerią POWOJNIE  na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentuje różne aspekty historii Żydów w Polsce po II wojnie światowej: życie społeczne, życie polityczne, religię, kulturę, ruchy migracyjne. Jego tytuł zapożyczyliśmy z książki Joanny Wiszniewicz* ukazującej doświadczenie pokolenia Żydów urodzonych i wychowanych w powojennej Polsce, dla których Marzec 1968 był doświadczeniem generacyjnym. Ważnym wątkiem opowieści będą uwarunkowania polityczne funkcjonowania społeczności żydowskiej i jej konfrontacja z antysemityzmem. Bo to właśnie polityka była determinantą kampanii antysemickiej lat 1967-68, która w praktyce zniszczyła życie żydowskie w PRL.

*Joanna Wiszniewicz, Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2008.

W ramach cyklu "Życie przecięte" Żydzi w Polsce 1944-1968 odbędą się następujące wykłady:

 

Patronat medialny

 

Program Obcy w domu. Wokół Marca ‘68 to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.

Obserwuj nas na facebook.com/obcywdomu.

Patron projektu

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>