Menora Info
27.05.2017

ABC kuchni Fani Lewando – warsztaty kulinarne

Fania Lewando, The Vilna Vegetarian Cookbook
fot. materiały prasowe

Wiosenny sezon kulinarny w Menora InfoPunkcie kończymy dwoma warsztatami, które poprowadzi Sabina Francuz – właścicielka Głodnych Kawałków i autorka szabatowego menu w kawiarni Cheder prowadzonej przez Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Pierwszy poświęcony jest kuchni Fani Lewando. Po wspólnym gotowaniu zasiądziemy do wspólnego stołu!


27 maja (sobota), godz. 16:00, bilety: 150 zł, KUP BILET >>

Fania Lewando, The Vilna Vegetarian CookbookFania Lewando była właścicielką wegetariańskiej restauracji w Wilnie, założycielką „szkoły dietetyki” dla żydowskich kobiet, propagatorką roślinnej diety. Jej restauracja, popularna wśród żydowskiej bohemy artystycznej, gościła m.in. Marca Chagalla. W 1938 r. wydała książkę kucharską „Vegetarish dietisher kokhbukh. 400 shpayzn gemakht oysshislekh fun grinsn” z 400 przepisami wegetariańskimi, bazującymi na tradycji aszkenazyjskich Żydów, jak i na własnych przemyśleniach i odkryciach autorki. Wszystko było zainspirowane ideą Tikkun Olam - czynienia świata lepszym – nie tylko dla ludzi, ale dla wszystkich żyjących na nim istot.

Podczas tych zajęć nauczymy się przygotowywać menu inspirowane kuchnią Fani Lewando:

  • intensywny bulion warzywny z kulkami macy, 
  • pory faszerowane kaszą, 
  • ziemniaczana frittata z bryndzą, 
  • sałatka z pieczonych buraków z lekkim winegretem,
  • cytrynowy kisiel.

Warsztaty poprowadzi Sabina Francuz (Głodne kawałki). Warsztaty potrwają 3-4 godziny i odbędą się w MENORA InfoPunkcie, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2.

Warsztaty przygotowaliśmy we współpracy z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, który jest największą na świecie prezentacją współczesnej kultury żydowskiej z Izraela i Diaspory. Każdego roku 30 000 osób z całego świata przyjeżdża na krakowski Kazimierz, aby podczas ponad 200 festiwalowych wydarzeń osobiście doświadczyć bogactwa i różnorodności nowoczesnej kultury żydowskiej. Zbliżająca się 27. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, która odbędzie się w dniach 24 czerwca do 2 lipca, będzie w całości poświęcona Jerozolimie, w 50. rocznicę jej zjednoczenia. 170 artystów z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Polski oraz Indii pokaże nie tylko różnorodność i znaczenie stolicy Izraela, ale również udowodni, że Jerozolima to nie tylko miasto, ale też – a może przede wszystkim – stan ducha.

>> Chętnych do udziału prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów.

 

Partnerem warsztatów jest Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Festiwal Kultury ŻydowskiejCheder

Partnerem technologicznym warsztatów kulinarnych jest Kenwood.

Patronem medialnym warsztatów kulinarnych jest Kukbuk.