Muzeum
19.04.2017
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2017
100 tys. rozdanych kwiatów, wyjątkowo ciepłe reakcje, nowi ambasadorzy, silny oddźwięk m.in. w USA i Izraelu – to pierwsze podsumowania tegorocznej akcji Żonkile.
W tym roku akcja Żonkile, zainicjowana przez Muzeum POLIN w 2013 r. osiągnęła wyjątkowo dużą skalę. 19 kwietnia muzeum było wspierane przez ok. 1000 wolontariuszy, z czego połowę stanowili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół. Na ulicach Warszawy rozdali oni 100 tys. papierowych żonkili, przypominając o bohaterach powstania w getcie warszawskim.
O rocznicy powstania mogło się w ten sposób dowiedzieć dwa razy więcej osób, niż w latach ubiegłych. Wolontariusze podkreślali, że spotkali się z wyjątkowo życzliwym i pełnym zainteresowania podejściem. Żonkile nosili dziennikarze i politycy z różnych partii sprawiając, że hasło "Łączy nas pamięć" wybrzmiało w tym roku wyjątkowo mocno.
Żonkile były widoczne także poza Warszawą - w upamiętnienie powstania w getcie warszawskim włączyło się ok. 1000 szkół i bibliotek w całej Polsce, a także za granicą. O powstańcach wspominano także m.in. w USA i Izraelu, gdzie żółte kwiaty nosili m.in. uczniowie liceów, których dyrektorzy gościli kilka dni wcześniej na wizycie studyjnej w muzeum.
O to, by o rocznicy powstania w getcie dowiedziało się jak najwięcej osób, zadbali coraz liczniejsi ambasadorzy akcji. W tym roku dołączyli do nich m.in. Agnieszka Holland, Anja Rubik, Agata Kulesza, Małgorzata Kożuchowska i Maciej Musiał. O powstańcach przypominały też działania w mediach i w przestrzeni publicznej. Żonkile pojawiły się m.in. na bilbordach na stacjach metra, w telewizyjnym spocie, czy na muralu w centrum Warszawy. Powstanie w getcie upamiętniły liczne publikacje w mediach.
Dziękujemy, że tego szczególnego dnia byliście z nami i z powstańcami z getta. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku także połączy nas pamięć i symbol żonkila.
Akcję Żonkile wspierają:
- Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma
- Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
- Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Dom Spotkań z Historią
- Muzeum Warszawy
- CSW Zamek Ujazdowski
- JCC Warszawa
- Makabi Warszawa
- Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy
- Muzeum Historii Polski
- Fundacja Shalom
- Teatr Syrena
- PROM Kultury
- Teatr Studio
- Teatr Powszechny
- Nowy Teatr
- Teatr Wielki Opera Narodowa
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- TR Warszawa
- Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
- Centrum Kultury Jidysz
Współorganizator:
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
![]() |
![]() |
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Więcej o projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"
Patronat