Warsztaty

16.06.2016 16:00

Architektura drewnianych synagog - warsztaty z audiodeskrypcją

Bóżnica w Olkiennikach, plan konstrukcji górnej, pomiar B. Żywno, 1928, tusz na kalce, Zakład Architektury Polskiej Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Drewniane synagogi, ze względu na dostępność i taniość surowca, były w XVII wieku powszechne. Budowali je lokalni rzemieślnicy, niekoniecznie Żydzi, inspirując się architekturą dworów i bogatych domów mieszczańskich. Bożnice górowały nad otoczeniem wysokim, łamanym dachem, pod którym mieściły się sala modlitewna, sień i coraz większe babińce. Synagogi, z zewnątrz na ogół skromne, kryły w swoim wnętrzu niezwykłe bogactwo. W czasie warsztatów zapoznamy się z wnętrzem synagogi w Łunnej Woli dzięki modelowi zbudowanemu przez tyflopedagoga i nauczyciela technik pracy w drewnie w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach – Wiktora Dubaniewicza.

16 czerwca, godz. 16.00, wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja e-mailowa pod adresem: zbenesz@polin.pl
 

Warsztaty towarzyszą wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski" prezentujacej nie tylko niezwykłe prace nowojorskiego twórcy, ale również fascynującą historię ich powstania. Po raz pierwszy reliefy z cyklu Polskie miasteczka (Polish Village series) zestawione zostały ze źródłami inspiracji Stelli, a więc przedwojennymi zdjęciami i rysunkami pomiarowymi synagog.

Więcej informacji o wystawie do znalezienia pod linkiem: polin.pl/frank-stella-i-synagogi-dawnej-polski.

 

Mecenas     Sponsorzy  
 
Patroni   Partner   Współorganizatorzy   Wspólna instytucja kultury
     

Patroni medialni
 
      

 

30.05.2016