Wykład
20.04.2017

Relacja wideo: Badacz - świadek - opowiadacz. Ratowanie lokalnej pamięci zagłady Żydów

fot. Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie

Ponad siedemdziesiąt lat po II Wojnie Światowej Zagłada Żydów jest nadal obecna w pamięci zbiorowej, rodzinnej, a nawet biograficznej wsi polskiej. Żyją jeszcze bowiem jej bezpośredni, naoczni świadkowie.

W ostatnich latach profesor Antonii Sułek z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badanie pokładów tej pamięci, w jej lokalnym wymiarze. Zwrócił on uwagę zarówno na prześladowania, jak i ratowanie Żydów na przykładzie jednej okolicy w województwie lubelskim. Wykład organizowany w Muzeum POLIN poświęcony był właśnie tym zagadnieniom.

Profesor Antoni Sułek jest "badaczem-tubylcem" - eksplorował  region swego pochodzenia. Zapisał kilkadziesiąt rozmów z ludźmi starszego pokolenia mieszkającymi lub pochodzącymi z tej okolicy. W doborze rozmówców kierował się wskazówkami mieszkańców, wspomnieniami ocalałych Żydów oraz własną znajomością  terenu.

Odnalezienie w lokalnej pamięci wielu obrazów Zagłady sprawiły, że terenowy badacz Zagłady nieoczekiwanie stał się jej świadkiem - świadkiem drugiej generacji.

Świadek to nie tylko ktoś, kto coś widział, uczestniczył na bieżąco hic et hoc  i dzięki temu wie. To także ktoś, kto o tym może i powinien prawdziwie opowiedzieć, "zaświadczyć". Zwłaszcza wtedy, gdy stał się depozytariuszem ukrywanej lub znikającej wiedzy o okresie Zagłady lub jest jedynym jej zewnętrznym posiadaczem.

W tej perspektywie, socjologiczne badanie Zagłady staje się zadaniem moralnym. 

 

Patroni medialni:

 

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład możliwy dzięki wsparciu Taube Foundation for Jewish Life & Culture, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

 

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania
oraz dyskusje organizowane w Muzeum POLIN, zapraszamy do podawania swojego adresu
poczty elektronicznej (po kliknięciu w link poniżej).

TAK, CHCĘ OTRZYMYWAĆ ZAPROSZENIA >>