Wystawy

31.01-2.02.2020

Chór POLIN: performans muzyczny na wystawie "Gdynia – Tel Awiw"

Chór POLIN na wystawie
Chór POLIN na wystawie "Gdynia - Tel Awiw", fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Na zakończenie wystawy "Gdynia – Tel Awiw", opowiadającej o modernistycznych ideach założycielskich obu miast, zapraszamy na performans muzyczny w wykonaniu Chóru POLIN.

  • 31 stycznia (piątek), godz. 19.00, bilety: 10 zł / 15 zł, KUP BILET >>
  • 1 lutego (sobota), godz. 20.15, bilety: 10 zł / 15 zł, KUP BILET >>
  • 2 lutego (niedziela), godz. 20.15, bilety: 10 zł / 15 zł, KUP BILET >>

Performans stanowi komentarz do głównych motywów wystawy "Gdynia – Tel Awiw", a jako materiał do pracy chóru posłużyły obiekty, archiwalia, teksty i narracje audio-video wchodzące w skład ekspozycji oraz inne materiały z epoki.

Poprzez kompozycje muzyczne, warstwę elektroakustyczną i działania choreograficzno-wizualne performans nawiąże dialog z głównymi ideami modernistycznego myślenia o architekturze, sztuce i społeczeństwie. Utwór będzie wchodził w interakcję z samą formą wystawy i jej opracowaniem przestrzennym.

Zespół projektu:

  • prowadzenie chóru: Anna Szwajgier– kompozytorka, autorka muzyki do instalacji dźwiękowych, filmów animowanych i wideo, absolwentka teorii muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i sztuki dźwiękowej Oxford Brookes University
  • współpraca: Jakub Pałys – pedagog, akompaniator, trener wokalny, kompozytor
  • kuratorka i koordynatorka chóru: Ewa Chomicka – Muzeum POLIN
  • występują: Agnieszka Kulesa, Agata Dalecka, Agnieszka Skiba, Aneta Rajca, Anna Krzystowska, Anna Szmyd, Anna Wieczorek, Barbara Popławska, Barbara Walczak, Barbara Baranowska, Beata Prokopczuk, Dagmara Siwczyk, Dominika Jędrzejczak, Edyta Pawłowska, Elżbieta Zawada, Elżbieta Balano, Ida Sarnacka, Irena Klein, Irena Wiesiołek, Joanna Olejniczak, Joanna Stankiewicz, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Justyna Orlińska, Katarzyna Marczewska, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Magdalena Zaczek, Małgorzata Woronowicz, Marta Dajka, Natalia Obrębska, Octavian Milewski, Piotr Woźniakiewicz, Renata Wołowiec, Urszula Iwińska, Urszula Strych.

 

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem chór poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.

Projekty chóru łączą w sobie obszary muzyki, performatyki i pracy z przestrzenią. Chór tworzył już koncerty, performanse, działania towarzyszące wystawom czasowym, nagrywał ścieżki dźwiękowe do alternatywnych audioguide’ów, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowywał chórowe interwencje w programy innych wydarzeń.

Współpracował m.in. z Seanem Palmerem, Zorką Wollny, Bogną Burską, zaś instytucjonalnie – m.in. z Zachętą Narodową Galerią Sztuki czy Biennale Warszawa. W każdym kolejnym projekcie chór stara się pójść o kilka kroków do przodu, bądź o kilka kroków w bok w stosunku do wcześniejszych realizacji.

 

23.12.2019