Dyskusja
4.08.2018

Relacja audio: Co tak naprawdę myślimy? Stereotypy w polsko-żydowskim krajobrazie

mural, Żydzi
fot. Zorro2212 / CC BY-SA 3.0-PL / WIKIMEDIA COMMONS

Dyskusja poświęcona szansom i wyzwaniom, przed którymi stają osoby zajmujące się ochroną i kultywowaniem pamięci o Żydach w Polsce.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (4.08.2018):

 

Głęboko zakorzenione stereotypy i animozje połączone z poczuciem straty i głęboką traumą – zarówno narodową, jak i osobistą – sprawiają, że starania osób zajmujących się ochroną i kultywowaniem pamięci o Żydach w Polsce postrzegane są jako niezwykle istotne, ale i potencjalnie konfliktogenne. Dla współczesnych Polaków, potomków polskich Żydów oraz dla przedstawicieli innych społeczności, którzy angażują się w te wysiłki z różnorakich powodów, długa i tragiczna historia Żydów w Polsce jest czynnikiem, który kształtuje postawy i sposób postrzegania rzeczywistości.

Panel ma za zadanie przedstawić różne głosy i poglądy, aby podzielić się przemyśleniami i zachęcić do dialogu, który jest niezbędnym warunkiem w procesie budowania mostów i burzenia stereotypów.

Uczestnicy panelu:

  • Glenn Kurtz (moderator), autor książki „Trzy minuty w Polsce”
  • Witek Dąbrowski, zastępca dyrektora Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN
  • Zuzanna Radzik, członek zarządu Forum Dialogu
  • Leora Tec, założycielka i dyrektorka „Bridge To Poland”.

Wydarzenie towarzyszy Międzynarodowej Konferencji Genealogicznej.

Zapraszamy też do zwiedzania Muzeum POLIN przed rozpoczęciem konferencji (30-minutowy spacer od Hotelu Hilton oraz Centrum Konferencyjnego).