Spotkanie
24.01.2018

Co to jest koszerność? – spotkanie

Żydowskie ABC, Co to jest koszerność
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Paulina Kakareko z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z gośćmi - Malką Kafką i Magdaleną Szpilman - opowiedzą, co oznacza kaszrut. 


24 stycznia (środa), godz. 18.30, wstęp wolny

Czym jest jedzenie koszerne i gdzie znajdziemy dotyczące go reguły? Jak zachować się w koszernym domu?

Prowadząca: Paulina Kakareko (JCC Warszawa)

Absolwentka Filologii angielskiej oraz Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim z zamiłowaniem do food studies. W swojej pracy magisterskiej analizowała współczesne trendy w zwyczajach żywieniowych wśród Żydów w USA. Prowadziła zajęcia o kulturze kulinarnej Stanów Zjednoczonych w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Interesuje ją społeczno-kulturowy kontekst wegetarianizmu. Na co dzień pracuje w JCC Warszawa.


Malka Kafka

Restauratorka i promotorka dobrego życia.  Fascynuje ją społeczny kontekst jedzenia – wspólne gotowanie, spożywanie posiłków przy jednym stole, dzielenie się jedzeniem. Zwraca dużą uwagę 
na aspekt odpowiedzialności za świat – co zjadam, skąd pochodzą produkty, jak produkować jedzenie zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki. 
Prowadzi sieć restauracji Tel Aviv Urban Food. Była gospodynią programu kulinarnego „Koszer Macher” w Kuchnia + (Canal+). Wraz ze swoją mamą Esterą jest współautorką książki z tradycyjnymi przepisami żydowskimi. Wielokrotnie zapraszana jako ekspertka kulinarna do programów TV. Prowadzi pokazy kulinarne na wielu festiwalach również zagranicznych oraz warsztaty kulinarne. 
W lutym nakładem wydawnictwa Znak ukaże się jej nowa książka „GOD FOOD – Boska Kuchnia”

Podczas pracy w organizacji z sektora NGO stworzyła i zorganizowała ogólnopolską kampanię promocyjną na rzecz równości. Kampania dotycząca podwójnego pochodzenia etnicznego – „Jestem Żydem – Jestem Polakiem” była prowadzona przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej została nagrodzona wyróżnieniem podczas konferencji z okazji Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich (2007). 

Magdalena Szpilman

Studentka Środowiskowych Transdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na wydziale Artes Liberales, UW. Posiada tytuł magistra neofilologii Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Wydziału Neofilologii, UW. Od 15 lat pracuje jako tłumacz, głównie w zakresie materiałów audiowizualnych i medycznych. Jest mamą jedenastoletnich bliźniaczek. Od niemal 20 lat zaangażowana jest w życie żydowskiej społeczności Warszawy i Polski, początkowo jako członek i pracownik Polskiej Unii Studentów Żydowskich (PUSZ), a później jako członek i pracownik Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

 

 

Mecenas

 

Współorganizator