Spotkanie

24.01.2018

Co to jest koszerność? – spotkanie

Żydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszernośćŻydowskie ABC, Co to jest koszerność
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Paulina Kakareko z JCC Warszawa oraz rabinka Małgorzata Kordowicz z gośćmi - Malką Kafką i Magdaleną Szpilman - opowiedzą, co oznacza kaszrut. 


24 stycznia (środa), godz. 18.30, wstęp wolny

Czym jest jedzenie koszerne i gdzie znajdziemy dotyczące go reguły? Jak zachować się w koszernym domu?

Prowadząca: Paulina Kakareko (JCC Warszawa)

Absolwentka Filologii angielskiej oraz Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim z zamiłowaniem do food studies. W swojej pracy magisterskiej analizowała współczesne trendy w zwyczajach żywieniowych wśród Żydów w USA. Prowadziła zajęcia o kulturze kulinarnej Stanów Zjednoczonych w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Interesuje ją społeczno-kulturowy kontekst wegetarianizmu. Na co dzień pracuje w JCC Warszawa.


Malka Kafka

Restauratorka i promotorka dobrego życia.  Fascynuje ją społeczny kontekst jedzenia – wspólne gotowanie, spożywanie posiłków przy jednym stole, dzielenie się jedzeniem. Zwraca dużą uwagę 
na aspekt odpowiedzialności za świat – co zjadam, skąd pochodzą produkty, jak produkować jedzenie zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki. 
Prowadzi sieć restauracji Tel Aviv Urban Food. Była gospodynią programu kulinarnego „Koszer Macher” w Kuchnia + (Canal+). Wraz ze swoją mamą Esterą jest współautorką książki z tradycyjnymi przepisami żydowskimi. Wielokrotnie zapraszana jako ekspertka kulinarna do programów TV. Prowadzi pokazy kulinarne na wielu festiwalach również zagranicznych oraz warsztaty kulinarne. 
W lutym nakładem wydawnictwa Znak ukaże się jej nowa książka „GOD FOOD – Boska Kuchnia”

Podczas pracy w organizacji z sektora NGO stworzyła i zorganizowała ogólnopolską kampanię promocyjną na rzecz równości. Kampania dotycząca podwójnego pochodzenia etnicznego – „Jestem Żydem – Jestem Polakiem” była prowadzona przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej została nagrodzona wyróżnieniem podczas konferencji z okazji Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich (2007). 

Magdalena Szpilman

Studentka Środowiskowych Transdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na wydziale Artes Liberales, UW. Posiada tytuł magistra neofilologii Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Wydziału Neofilologii, UW. Od 15 lat pracuje jako tłumacz, głównie w zakresie materiałów audiowizualnych i medycznych. Jest mamą jedenastoletnich bliźniaczek. Od niemal 20 lat zaangażowana jest w życie żydowskiej społeczności Warszawy i Polski, początkowo jako członek i pracownik Polskiej Unii Studentów Żydowskich (PUSZ), a później jako członek i pracownik Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

 

 

Mecenas

 

Współorganizator

09.01.2018