Wykład
15.03.2019

Relacja audio: Codzienne szaleństwo. O żałobie, złości i psychoanalizie

Czy psychoanaliza może pomóc nam zrozumieć trudne dziedzictwo XX wieku? Jak przemoc i represyjna cenzura wpłynęły na człowieka? Zagadnienia codziennego szaleństwa, żałoby, złości i psychoanalizy omówi prof. Lisa Appignanesi z Wielkiej Brytanii.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (15.03.2019):


Okrucieństwo XX wieku odcisnęło piętno, wzbudzając w ludziach skłonność do powtarzalności i powrotów wiodących w ślepe zaułki. W jaki sposób psychoanaliza może być pomocna w zrozumieniu trudnego dziedzictwa minionego wieku? Jedna z dróg prowadzi przez smutek i dokładną analizę gniewu—emocji dziś wszechobecnej, która napędza zarówno polityków, jak i ich zwolenników.

Profesor Lisa Appignanesi, autorka książki „Everyday Madness: On Grief, Anger, Loss and Love” („Codzienne szaleństwo. O żałobie, złości, stracie i miłości”), omówi podczas wykładu tytułowe codzienne szaleństwo. Wyjaśni, w jaki sposób Freud pomaga nam mierzyć się zarówno ze społeczno-politycznym wymiarem otaczającego nas świata, jak i z tym, co rodzi się w naszych umysłach. Podejmie temat, czy jej związek z Polską jest w istocie przykładem „ujawniania się tego, co tłumione” – typowej formy tłumienia, jaka zachodzi w momencie ustąpienia amnezji z wczesnego dzieciństwa. Przytaczając przykłady z własnych wspomnień, Lisa Appignanesi przeanalizuje emocje rządzące światem dzisiejszej polityki oraz ich związek z pojęciem straty.

Wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Lisa Appiganesi – pisarka, badaczka, redaktorka i publicystka; Przewodniczącą Rady Royal Society of Literature, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE).

Prze wiele lat była przewodniczącą Rady Powierniczej Muzeum Freuda w Londynie oraz angielskiego PEN-Clubu. Pełniła również funkcję dyrektorki londyńskiego Institute of Contemporary Arts, była też jurorką w wielu konkursach literackich. Obecnie pracuje na stanowisku gościnnego profesora w dziedzinie literatury i humanistyki medycznej w King’s College w Londynie. Za swój wkład w rozwój literatury została odznaczona w 1987 roku Ordre des Arts et des Lettres oraz Orderem Imperium Brytyjskiego w 2013 roku.

Wśród jej licznych, wielokrotnie nagradzanych publikacji niebeletrystycznych znajdują się: Everyday Madness, Trials of Passion: Crimes in the Name of Love and Madness, All About Love: Anatomy of an Unruly Emotion, Mad Bad and Sad: A History of Women and the Mind Doctors from 1800; Freud’s Women (with John Forrester); biograficzny portret Simone de Beauvoir oraz The Cabaret. Jest również autorką wspomnień rodzinnych Losing the Dead, dziewięciu powieści, w tym The Memory Man i Paris Requiem oraz redaktorką licznych książek, w tym Free Expression is No Offence, a także serii Big Ideas wydawnictwa Profile Books, w której ukazały się m.in. prace Slavoja Zizka i Evy Hoffman. Jej książki były tłumaczone na kilka języków. Po polsku ukazały się m.in. Kobiety Freuda, Żegnając umarłych. Pamiętnik rodzinny oraz Kabaret.

Jako publicystyka i intelektualistka współpracowała z takimi mediami, jak BBC, „The Guardian”, „The Observer” czy „The Telegraph”. Obecnie współpracuje z „The New York Review of Books”. Przekłada z francuskiego i (niekiedy) włoskiego. Jej tłumaczenie The Year is 42 Nelly Bielski otrzymało the Scott Moncrieff Prize za przekład z francuskiego na angielski.

Urodziła się w Polsce, dorastała w Paryżu i Montrealu. Do Wielkiej Brytanii przeniosła się w czasie studiów. Obecnie mieszka w Londynie. Ma dwójkę dzieci. Syn, Josh Appignanesi jest filmowcem, a córka, Katrina Forrester, filozofką polityczną i historyczką. 


Spotkanie w ramach konferencji "Powrót wypartego? Psychoanaliza i dziedzictwo totalitaryzmów w XXI w.".

Wykład odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.

Wykład jest możliwy dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. 

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH