Spotkanie
3.07.2021 - online

Cykl mindfulness: Złap oddech - Czym jest mindfulness i świecka medytacja? Zobacz zapis spotkania

Fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Czym jest mindfulness, świecka praktyka uważności? Czy medytacja oznacza nie myślenie o niczym, czy wręcz przeciwnie – pełną świadomość myślenia? Jaką rolę pełni medytacja w tradycji żydowskiej i czy jest praktyką powszechną?

Zapraszamy na rozmowę online Piotra Kowalika (Muzeum POLIN) i Małgorzaty Jakubczak (Polski Instytut Mindfulness). Podczas spotkania zostaną pokazane ćwiczenia medytacyjne.

Od czego zacząć przygodę z medytacją? Czym jest obserwacja oddechu? Czy medytować można tylko na siedząco?  Dowiecie się podczas pierwszego spotkania z cyklu "Mindfulness".

O medytacji jako drodze do budowania relacji ze sobą, ale też łączenia się z Bogiem poprzez kontemplację nad sobą i Jego stworzeniem, o zatrzymaniu w szabat i na co dzień będzie rozmawiać wykładowczyni, mentorka i jedna z pierwszych promotorek mindfulness w Polsce oraz historyk-dydaktyk, edukator i przewodnik w Muzeum POLIN, specjalizujący się w judaistyce.

Podczas spotkania Małgorzata Jakubczak pokaże proste ćwiczenia medytacyjne, będące wprowadzeniem do praktyki uważności. 

Małgorzata Jakubczak, absolwentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim z 1984 roku, specjalistka w doskonaleniu umiejętności psychospołecznych osób dorosłych. Od 1997 roku praktykuje medytację. W 2009 jako pierwsza Polka otrzymała certyfikat  nauczycielski MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) wydany przez europejski The Institute for Mindfulnesss Based Approaches IMA. Od 2012 roku jest afiliowaną przy IMA  jako wykładowczynią  i mentorką. Założyła i prowadzi Polski Instytut Mindfulness, którego misją jest promowanie mindfulness w Polsce poprzez szkolenie certyfikowanych nauczycieli MBSR ( Mindfulness Based Stress Reduction) oraz MBCL (Mindfulness Based Compassionate Living). Napisała książkę „Rozwijanie uważności na co dzień”. 

Piotr Kowalik,  historyk - dydaktyk, edukator i przewodnik w Muzeum POLIN, specjalizujący się w judaistyce. 

 

Cykl „poŁĄCZenie” jest realizowany we współpracy z Polskim Instytutem Mindfulness

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl