Wydarzenie
26.06-31.08.2021 – online i offline

Odetchnij na "Łące Leśmiana" – V edycja letnich wydarzeń kulturalno-edukacyjnych

Na obrazie widzimy przestrzeń parku znajdującą się obok muzeum POLIN.
Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Zachęcamy Was do zatrzymania się i wspólnego relaksu na "Łące Leśmiana" – zielonej plenerowej instalacji przed Muzeum POLIN, jak również do udziału w wydarzeniach online. W złapaniu oddechu i kontakcie z przyrodą pomoże Wam wyjątkowy program, w tym cykl mindfulness, wydarzenia literackie czy warsztaty miejskiego ogrodnictwa. 

  • 26 czerwca – 31 sierpnia
  • Szczegółowy program dostępny na stronie od 7 czerwca

Chcemy aby muranowska "Łąka Leśmiana" zawitała po raz kolejny także w Waszych domach, dlatego tegoroczna edycja będzie miała formę hybrydową. Dzięki przeniesieniu części naszych wydarzeń do sieci będziecie mogli w nich uczestniczyć z każdego zakątka Polski.  

Otwarcie "Łąki Leśmiana" uświetni koncert online zespołu Tęskno. To nagradzany, unikalny projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Marzycielskie kompozycje z pogranicza alternatywnego popu będą odzwierciedleniem relaksującej atmosfery pozostałych łąkowych wydarzeń. 

W tym roku naszym spotkaniom patronować będzie nie tylko Bolesław Leśmian, ale szerokie grono pisarzy, artystów, filmowców i naukowców, których prezentujemy w nowo otwartej galerii "Dziedzictwo". Julian Tuwim, Józef Agnon, czy Billy Wilder to tylko niektóre z nazwisk, które przypomnimy podczas V edycji "Łąki Leśmiana". 

Wokół tematów literackich będziemy spotykać się w formie online i offline. Przekonacie się, że klasyka jest stale obecna w wyobraźni twórców współczesnych, a Agnieszka Matan (komiczka, improwizatorka i stand-up’erka) oraz Grzegorz Uzdański (komik i improwizator, autor strony "Nowe wiersze sławnych poetów" oraz powieści "Wakacje" i "Zaraz będzie po wszystkim") w ramach Stand-up Matan | Uzdański: Bardzo ciekawe osoby udowodnią Wam, że potrafi być także całkiem zabawna. Nasi przewodnicy poprowadzą Was przez Warszawę śladem Bolesława Leśmiana podczas spaceru miejskiego "Idzie poeta - niebieski wycieruch", zaś wesoła lokomotywa zabierze na spotkania z literaturą również najmłodszych, którzy co tydzień będą mogli spotkać się z innym bohaterem wierszy Tuwima w ramach warsztatów dla rodzin "Lokomotywą przez Łąkę".

Na "Łące Leśmiana" nie zabraknie dobrego kina. Tym razem chcemy zapoznać Was z wybitnymi twórcami filmowymi o polsko-żydowskich korzeniach, którzy mieli ogromny wkład w budowanie potęgi Hollywood. Przygotowaliśmy dla Was "pollywoodzkie" pokazy filmowe, zarówno w uwielbianym przez wszystkich, klimatycznym Kinie Muranów, jak i w scenerii plenerowej. Zapraszamy Was na Gwiazdy Pollywood - pokaz filmów w kinie Muranów oraz Kino letnie: Przegląd filmów Billy’ego Wildera.

Jak co roku będziecie mogli zrelaksować się podczas zajęć jogi na Łące Leśmiana, gimnastyki dla seniorów metodą Moshe Feldenkraisa oraz warsztatów ogrodniczych "Sąsiedzka rabatka". Razem z miejskim ogrodnikiem, Łukaszem Skopem, będziecie poznawać rośliny, które w swojej poezji wymieniał Bolesław Leśmian. Jednocześnie otrzymacie szereg praktycznych porad, jak sadzić, pielęgnować i wykorzystywać poszczególne gatunki roślin. 

W złapaniu oddechu i równowagi pomoże Wam ćwiczenie uważności w ramach specjalnego cyklu mindfulness "poŁĄCZenie" przygotowanego we współpracy z Polskim Instytutem Mindfulness. Będziecie mogli skorzystać zarówno z krótkich spotkań online: Złap oddech - Czym jest mindfulness i świecka medytacja?, Uważność na poezję - co łączy poezję i medytację?, jak i wspólnie praktykować uważność na zielonej "Łące" w plenerze podczas warsztatów: Jak praktykowanie uważności może wspierać kreatywność?, PrzeŁĄCZ się z trybu działania na tryb bycia z naturą.

Na zakończenie "Łąki Leśmiana" zaplanowaliśmy muzyczne pożegnanie wakacji z zespołem Tęskno. Muzycy wystąpią z nowo opracowanymi i zaaranżowanymi przez artystkę Joannę Longić wierszami Zuzanny Ginczanki.

Spotkajmy się w plenerze i online, by zwolnić i odetchnąć w ten piękny, wakacyjny czas.

Łąka Leśmiana

W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) rozpoczęliśmy projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą "Łąka Leśmiana". To plenerowa instalacja na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

Partner medialny

Załączniki:
  • Regulamin udziału w wydarzeniach programu "Łąka Leśmiana"
    Pobierz plik 329.47 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT
  • Załącznik nr 1. Oświadczenie o stanie zdrowia
    Pobierz plik 313.31 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT