Film
25.08.2021

Kino letnie: Przegląd filmów Billy’ego Wildera

Wracamy z kinem plenerowym na "Łąkę Leśmiana". Zapraszamy na przegląd filmów Billy’ego Wildera, jednego z najważniejszych hollywoodzkich twórców filmowych. Wybitny reżyser, scenarzysta, producent i zdobywca sześciu Oscarów urodził się w Suchej (obecnie: Sucha Beskidzka). Podczas sierpniowych wieczorów pokażemy najbardziej znane filmy artysty. 

  • Środy: 4, 11, 18, 25 sierpnia, godz. 21.00
  • Miejsce: zielony skwer przed Muzeum POLIN 
  • Ilość miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki będą dostępne 7 dni przed każdym pokazem
  • POBIERZ BILET>>

Obejrzycie utrzymane w klimacie noir, jedno z największych dzieł reżysera - "Bulwar Zachodzącego Słońca" (1950). Zaprezentujemy także komedię romantyczną "Sabrina" (1954), w której główne role zagrali Audrey Hepburn, Humphrey Bogart oraz William Holdem. Oczywiście nie mogło zabraknąć absolutnego klasyka "Pół żartem, pół serio" (1959), określanego mianem jednej z najlepszych komedii w historii. Kino letnie zamknie pokaz filmu "Garsoniera" (1960) – to dzieło łączące w sobie komizm, refleksję i znakomite aktorstwo.

11 sierpnia, "Sabrina", USA 1954, 1 godz. 53 min.

Sabrina to komedia romantyczna, która olśniewa plejadą największych gwiazd ówczesnego Hollywood jak Audrey Hepburn, Humphrey Bogart czy William Holdem. Tytułowa bohaterka to młoda marzycielka, córka szofera dobrze sytuowanej rodziny, która darzy uczuciem Davida – syna głowy majętnego rodu. 
 

18 sierpnia, "Pół żartem, pół serio" (Some Like It Hot), USA 1959, 2 godz.

„Pół żartem, pół serio” to brawurowa komedia, której towarzyszy przewrotna narracja, prowadzona w sposób charakterystycznym dla Wildera. Dwaj chicagowscy muzycy Joe (Tony Curtis) i Jerry (Jack Lemmon) staną się świadkami gangsterskich porachunków, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wcielają się w kobiece role i dołączają do żeńskiej orkiestry. Od tej chwili śledzimy perypetie Josephine i Daphne, a całość obrazu dopełnia uwodzicielska Marilyn Monroe w roli Sugar Kane Kowalczyk.

25 sierpnia, "Garsoniera" (The Apartment), USA 1960, 2 godz. 5 min.

Kolejne dzieło Billy’ego Wildera, które odniosło olbrzymi sukces i zostało nagrodzone aż pięcioma Oscarami. Głównym bohaterem obrazu jest skromny i staromodny C.C. Baxter, księgowy jednej z dużych nowojorskich firm ubezpieczeniowych. Jego kariera nabiera rozpędu wraz z podjęciem przez niego, nowego zajęcia, wynajmowania własnego mieszkania przełożonym, aby ci mogli spotykać się w nim ze swoimi wybrankami. Opowiadana przez twórców historia łączy w sobie wątki komediowe z elementami dramatu społecznego i romansu. 

Informacje organizacyjne spotkań plenerowych

Na wszystkie wydarzenia plenerowe obowiązują zgłoszenia online.

Każdy z uczestników przed przystąpieniem do udziału w zajęciach/warsztatach/spotkaniach jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem wydarzeń plenerowych. Regulamin będzie dostępny  na stronie internetowej https://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana-2021 oraz na miejscu wydarzenia.

Po przybyciu na miejsce prosimy o wypełnienie formularzy osobowych, otrzymanych od koordynatora wydarzenia.

Obowiązuje limit miejsc – zapewniony udział w wydarzeniach mają wyłącznie osoby wcześniej zapisane. Organizator może wyprosić uczestnika, nie stosującego się do zaleceń sanitarnych.

Na zajęcia sportowe prosimy o przyniesienie własnych mat. Na miejscu można będzie skorzystać z płynu do dezynfekcji.

Podczas wszystkich wydarzeń plenerowych rekomendujemy zasłanianie nosa i ust. Prosimy o zachowywanie odległości 2 metrów od pozostałych uczestników.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl