Spotkanie
12.08.2021 - online

Żydowskie ABC na Łące Leśmiana

Zapraszamy na wakacyjne spotkania w ramach popularnego cyklu "Żydowskie ABC", które pojawią się w programie "Łąki Leśmiana". 

12 sierpnia, Singer, Agnon, Tuwim - pisarze z jednej czy z różnych planet?

Sierpniowe spotkanie dedykujemy emblematycznym postaciom dla literatury jidysz, hebrajskiej i polskiej. Na ile uzasadnione jest twierdzenie, że choć tworzyli w trzech różnych językach i byli przywiązani do trzech różnych kultur, to wpisują się we wspólne żydowskie dziedzictwo? Czy może jedyne co ich łączy to "protokół rozbieżności"? Gościem Piotra Kowalika będzie dr Piotr Paziński, pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz i tłumacz.

Gospodarzem cyklu „Żydowskie ABC” jest Piotr Kowalik - absolwent Wydziału Historyczno-Filozoficznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Podyplomowych Edukacji Wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórca żydowskich Szkół Lauder-Morasha w Warszawie, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora ds. programu żydowskiego tych placówek. Autor programów szkolnych i podręczników do nauczania kultury i historii żydowskiej. Główny specjalista ds. judaistyki i metodyki w Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl