Spotkanie
19.04.2022 - online

Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman – miłość bojowników we wspomnieniach Eyal Menashes Cukierman

W dniu 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim spotkamy się z Eyal Menashes Cukierman, wnuczką Icchaka Cukiermana i Cywii Lubetkin, która opowie o osobistych wspomnieniach i pielęgnowanej w jej rodzinie historii życia dziadków – zarówno w trakcie wojny, jak i po jej zakończeniu. Porozmawiamy także o znaczeniu oraz wpływie ich spuścizny na losy wnuczki.

  • 19 kwietnia (wtorek), godz. 20.00
  • Friends of POLIN na Facebooku i YouTube Muzeum POLIN >>
  • Rozmowa w języku angielskim z angielskimi napisami
  • Prowadzenie: prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Główna Kuratorka Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Cywia Lubetkin "Celina" i Icchak Cukierman "Antek" byli działaczami syjonistycznymi, inicjatorami powstania Bloku Antyfaszystowskiego oraz Żydowskiej Organizacji Bojowej. Tuż przed wybuchem powstania Icchak był łącznikiem pomiędzy ŻOB a Armią Krajową po tzw. stronie aryjskiej. Cywia walczyła w powstaniu – ostatnie jego dni spędziła w bunkrze przy ulicy Miłej 18. 10 maja wraz z grupą bojowców przedostała się kanałami na ulicę Prostą.

Małżonkowie brali udział w powstaniu warszawskim, a po wyzwoleniu Warszawy, od stycznia 1945 r., odbudowywali ruch syjonistyczny wśród ocalonych. Zostali członkami Prezydium Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a w 1949 r. założyli kibuc Bojowników Gett w Galilei oraz Muzeum Bojowników Gett im. Icchaka Kacenelsona, w którym co roku 19 kwietnia organizowano obchody kolejnych rocznic wybuchu powstania w getcie warszawskim. W 1961 r. byli świadkami w procesie Adolfa Eichmanna.

Więcej informacji o bojownikach na portalu Wirtualny Sztetl pod hasłami: Cukierman Icchak; Lubetkin Cywia >>