Dyskusja
15.01.2020

Czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu? - debata towarzysząca wystawie

Bankowiec - budynek modernistyczny, wybudowany w Gdyni
Modernistyczny budynek "Bankowca" w Gdyni, fot. W. Wilczyk

Podczas debaty z dziennikarką i promotorką kultury Bogną Świątkowską, Moniką Konrad oraz i architektami Jakubem Bieleckim i Pawłem Wład. Kowalskim poszukaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące Gdyni i Tel Awiwu: jak oba miasta radzą z wielkomiejskimi wyzwaniami, co się w nich udaje, co nie i dlaczego?  

15 stycznia (środa), godz. 18.00, sala konferencyjna A, wstęp wolny

Co jest ważne dla magistratu, a co dla mieszkańców - opieka medyczna, edukacja, kultura, transport, bezpieczeństwo? Czy Warszawa może się czegoś nauczyć od Gdyni i Tel Awiwu? Jakie rozwiązania możemy przenieść i wdrożyć w stolicy?

W trakcie debaty przyjrzeliśmy się podobnym sytuacjom, miejscom, rolom jakie spełniają konkretne instytucje, strategiom, rozwiązaniom i problemom/wyzwaniom przed jakimi stają Gdynia i Tel Awiw. Zastanowiliśmy się nad tym jak i co oba te miasta robią, że są tak wyjątkowe, jak sobie radzą z wieloma wyzwaniami, co się udaje i dlaczego, co się nie udaje i dlaczego. Co oprócz architektury jest dla tych miast ważne? Czy jest to zdrowie, ekologia, opieka medyczna, edukacja, kultura, transport, bezpieczeństwo, samorządność, dbanie o grupy zagrożone wykluczeniem, zrównoważony rozwój, dobre życie?

Prelegenci:

Bogna Świątkowska - dziennikarka i promotorka kultury. Prezeska założonej przez siebie Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.  Redaktorka książki „Adrichalim. Architekci: leksykon pochodzących z Polski architektów działających w Palestynie i Izraelu w XX wieku”.

Monika Konrad – dyrektor Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju opracowującej nowy masterplan dla Warszawy.

Jakub Bielecki – architekt, kierownik projektów architektonicznych w Tel Awiwie i Warszawie. Zajmuje się zarówno projektami długoterminowymi jak też konsultingiem. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami, planowaniu projektów, budżetowaniu i analizie biznesowej.

Paweł Wład. Kowalski - architekt, projektant, rzeczoznawca budowlany, praktyk i publicysta, zajmuje się teorią architektury i sztuki, twórca wielu projektów i realizacji architektonicznych na terenie kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych. Prezes Zarządu Oddziału "Wybrzeże" SARP.

 

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Gdynia – Tel Awiw".