Spotkanie

13.10.2018

Relacja audio: Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej - Czytelnia POLIN

Bramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej RzeczpospolitejBramy nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Dla wiernych bóżnice były prawdziwym domem Boga i bramą do nieba, stając się istotnym składnikiem krajobrazu miast i miasteczek Rzeczpospolitej. O książce – dziele życia Marii i Kazimierza Piechotków – będziemy rozmawiać autorką – Marią Piechotką oraz z prof. Marią Poprzęcką i redaktorem naczelnym serii prof. Jerzym Malinowskim. Spotkanie poprowadzi red. Konstanty Gebert.


Wysłuchaj nagrania ze spotkania (13.10.2018):

 

"Bramy Nieba. Bóżnice murowane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej" to drugi tom z trzytomowego opracowania Marii i Kazimierza (zm. w 2010) Piechotków. Autorzy to najwybitniejsi specjaliści w zakresie w zakresie architektury żydowskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Przedmiotem ich zainteresowania stała się architektura bóźnic i urbanistyka dzielnic żydowskich, traktowana na szerokim tle porównawczym i w powiązaniu z historią polityczno-społeczną oraz dziejami kultury.

Z wykształcenia architekci, włożyli wielki wysiłek w rekonstrukcję wyglądu bóżnic. Na podstawie starych fotografii, ukazujących niekiedy tylko fragmenty, a także planów miast odtworzyli plany, przekroje, wnętrza, bimy, elementy architektoniczne i konstrukcyjne nieistniejących już budowli. Ich zasługą jest ocalenie od zapomnienia dawnej sztuki środowisk żydowskich, które w wyniku wojny uległy zagładzie.

W 2016 roku opublikowany został pierwszy tom "Bramy Nieba. Bożnice drewniane na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej". W przyszłym roku zostanie wydany  trzeci tom "Oppidum Judeorum. Żydzi w przestrzeni miejskiej dawnej Rzeczypospolitej".

Całość jest drugim, na nowo opracowanym wydaniem, które ukazuje się także w języku angielskim w serii "Sztuka żydowska w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej", wydawanej przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

14.09.2018