Spotkanie
13.09.2023

Czytelnia POLIN: Henryk Makower, Noemi Makower "Pamiętniki z Miłosnej"

Henryk i Noemi Makowerowie w białych kitlach na okładce książki "Pamiętniki z Miłosnej".
fot. materiały prasowe

Zapraszamy na rozmowę o książce pt. "Pamiętniki z Miłosnej". Z Ireną Makower, Marią Ciesielską i Tomaszem Urzykowskim rozmawiać będzie Anna Wacławik-Orpik. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Austeria.

  • 13 września 2023 (środa), godz. 18.00
  • hol główny
  • dyskusja w języku polskim

"Ulica Wolność, a raczej jej połowa przedzielona murem, prowadzi na cmentarz żydowski. Jedyna wolność, jaką jeszcze mają Żydzi w getcie, to wolność śmierci. Zresztą dla Niemców nawet sama nazwa tej ulicy jest zbyt rewolucyjna zmienili więc ją na Zegarmistrzowską – Uhrmacherstrasse".

Henryk Makower

"Chciałabym przeżyć tę wojnę i mieć jeszcze dzieci z moim kochanym Mańkiem. Dzieci, które nigdy nie widziały pożogi, mordów i zezwierzęcenia ludzkiej natury, dzieci, które tego nie zobaczą, które będą żyły w szczęśliwym kraju bez wojen i antagonizmów rasowych. Piszę to, co czuję, ale wiem, że to niemożliwe. Po pierwsze, dlatego że mało prawdopodobne jest nasze przetrwanie, a po drugie, czyż jest na świecie kraj, w którym nie będzie już w przyszłości wojny? Wojna tak się sprzęgła z historią ludzkości, że chyba zniknie z powierzchni ziemi razem z życiem tej ludzkości".

Noemi Makower

Noemi Wigdorowicz-Makower (ur. w 1912 w Warszawie, zm. w 2015 w Sztokholmie) – polska lekarz stomatolog, żydowskiego pochodzenia, wieloletnia pracowniczka naukowa Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. W 1940 roku przesiedlona do getta, gdzie pracowała w gabinecie dentystycznym, w ambulatorium gminnym oraz w szpitalu chirurgicznym na ul. Leszno 1. W getcie poznała męża Henryka Makowera. Po ucieczce z getta oboje ukrywali się w Miłosnej pod Warszawą. Podobnie jak maż w 1944 roku wstąpiła jako ochotnik do Ludowego Wojska Polskiego. Od 1946 roku pracowała w Klinice Stomatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zdobywała poszczególne tytuły naukowe, a w 1977 roku otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego.

Henryk Makower (ur. w 1904 w Kaliszu, zm. w 1964 we Wrocławiu) – polski lekarz i badacz żydowskiego pochodzenia, profesor mikrobiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. Studiował biologię na Uniwersytecie Wileńskim, następnie medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów, do wybuchu wojny pracował w Łodzi jako lekarz internista. W 1940 roku został przesiedlony do getta warszawskiego, gdzie był ordynatorem oddziału zakaźnego w Szpitalu Dziecięcym; brał udział w zwalczaniu tyfusu. W 1942 roku wziął ślub z Noemi Wigdorowicz. Po wojnie objął stanowisko adiunkta w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował jako profesor Zakładu Wirusologii Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu.


Irena Makower – jest docentem psychologii i psychoterapeutą. Pracuje w Szwecji we własnej firmie konsultacyjnej. Napisała dwie książki: "Samoocena i perfekcjonizm" oraz "Autentyczność: o samowiedzy, samopostanowianiu i autentycznym życiu". Prowadzi terapię osób z niską samooceną, jest autorką metody kognitywno-behawioralnej pozwalającej rozwijać poczucie własnej wartości. Córka Noemi i Henryka Makowerów.

Maria Ciesielska – lekarz, specjalista medycyny rodzinnej. Doktoryzowała się na Wydziale Nauki o Zdrowiu w dziedzinie historia medycyny. Wykładowca na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego. Członek Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Historii Medycyny, Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.

Tomasz Urzykowski – w "Gazecie Wyborczej" od 1997 roku. Pisze o historii, zabytkach i architekturze Warszawy. Jest współautorem wydanych przez Agorę SA książek: "Spacerownik Warszawski", "Spacerownik po warszawskich cmentarzach", "Spacerownik po Pałacu Kultury i Nauki". Noemi i Henryk Makowerowie ukrywali się w Miłosnej u rodziny Urzykowskich.

Anna Wacławik-Orpik – dziennikarka radiowa, związana z Radiem TOK FM. Prowadzi cotygodniowy, autorski program "Wywiad pogłębiony" oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce "Andymateria". Zajmuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką.