Spotkanie
25.10.2018

Relacja audio: "Noblista z Nowolipek" - spotkanie autorskie - Czytelnia POLIN

Nobliska z Nowolipek, Marek Górlikowski
fot. ZNAK

Zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone książce "Noblista z Nowolipek" Marka Górlikowskiego, w której przedstawiona jest nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ZNAK.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (25.10.2018):

"Noblista z Nowolipek" to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.

Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: "Pamiętajcie o swoim człowieczeństwie i zapomnijcie o całej reszcie".

Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa – będzie przez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy buduje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, że ta historia wydarzyła się naprawdę.


"Historia jak z hollywoodzkiego filmu: thriller szpiegowski, dramat wojenny i poruszające love story w jednym. Świetny reportaż."

Magdalena Grzebałkowska

"Polscy nobliści? Każdy od razu wymieni Wałęsę, Szymborską czy Skłodowską-Curie. Ale mało kto doda Józefa Rotblata. Mam nadzieję, że ta książka to zmieni."

Wojciech Orliński