Spotkanie
8.09.2021 - online

Czytelnia POLIN online: Magda Łucyan "Dzieci getta"

Zapraszamy na rozmowę na temat książki pt. "Dzieci getta", podczas której z Magdą Łucyan rozmawiać będzie Justyna Dżbik-Kluge. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK.

"Wybuch wojny zniszczył mój świat, moje poczucie bezpieczeństwa. W getcie spędziłam trzy i pół roku. To było trzy i pół roku w piekle" – wspomina Krystyna, która z dziesięcioosobowej rodziny jako jedyna przeżyła wojnę.

"Na początku byliśmy jeszcze wszyscy razem, nie mieliśmy pojęcia, że nasze dni są policzone. Nie wiedzieliśmy, czym jest strach, głód i walka o życie" – tak swoje przerwane dzieciństwo pamięta Józef.

"Z czasem się do tego przyzwyczajamy. Do widoku trupów na chodnikach i do myśli, że być może ja będę następny"– wyznaje po latach Marian.

Świat, który znali, zniknął nagle wraz z napaścią Niemców na Polskę. Niemal od razu oni i ich rodziny stali się dla okupantów podludźmi. Z miesiąca na miesiąc rosły represje, odbierano im kolejne prawa, aby w końcu zabrać im także to najbardziej podstawowe – prawo do życia. Nakazano zamknąć wszystkich Żydów w wyznaczonych, szczelnie zamkniętych dzielnicach. W gettach. Tam codziennie towarzyszyły im potworny głód, wszechogarniający strach i lęk przed utratą kogoś bliskiego. Patrzenie na śmierć i cierpienie stało się ich codziennością. Cieszyć mogli się tylko tym, że mają jeszcze dość sił, aby przeżyć kolejny dzień. Świadków tych okropnych wydarzeń z dnia na dzień jest coraz mniej. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość posłuchać opowieści o najtragiczniejszych wydarzeniach drugiej wojny światowej z pierwszej ręki.

Magda Łucyan - dziennikarka telewizyjna, związana ze stacjami grupy TVN. Autorka rozmów ze świadkami historii. Autorka cyklów programów telewizyjnych – rozmów ze świadkami historii najnowszej: Obóz, Getto, Sierpień ’80, Rozmowy o końcu świata. Laureatka nagrody MediaTory, finalistka konkursu BohaterON. 

Justyna Dżbik-Kluge - dziennikarka radiowo-telewizyjna. Zajmuje się tematyką społeczną i kulturalną. Była gospodynią magazynu kulturalnego TVP Warszawa „Qadrans Qltury”. Pracowała w Polskim Radiu. Związana z Radiem ZET, gdzie prowadzi cotygodniową audycję z udziałem Słuchaczy „Halo ZET”.