Spotkanie
24.01.2020

David Wiśnia – kantor z przedwojennej Warszawy

David Wiśnia – warszawiak, kantor, żołnierz, ocalony z Zagłady – jest obdarzony cudownym głosem, którego używa, aby opowiedzieć swą historię. Przed wojną uczył się śpiewu u słynnego dyrygenta i kompozytora A.Z. Dawidowicza. Artysta wystąpi w holu głównym Muzeum. Przy pianinie zasiądzie jego wnuk, pianista Avi Wisnia.

24 stycznia (piątek), godz. 12.00, wstęp wolny

David Wiśnia, kantor, kompozytor, pedagog obdarzony został cudownym głosem, którego używa, aby opowiedzieć swą niezwykłą historię. Urodzony w 31 sierpnia 1926 w Sochaczewie, ukończył przed wojną szkoły hebrajskie: Jawne i Tarbut. Śpiewu uczył się przede wszystkim w Warszawie u słynnego dyrygenta i kompozytora A.Z. Dawidowicza. Pobierał również lekcje u śpiewaków takich, jak Gerszon Sirota i Mosze Kusewicki.

Kantor Wiśnia jest poliglotą, zna między innymi polski, niemiecki, francuski, słowacki, angielski i hebrajski oraz jidysz. Występował na międzynarodowych scenach, prowadząc nabożeństwa i koncertując w Synagodze Libertad w Buenos Aires (1975), w Yad Vashem w Izraelu (1983) oraz w warszawskiej Synagodze Nożyków (1985 i 1986), w której poprowadził ceremonię podczas pierwszej oficjalnej uroczystości Bar micwy, jaka odbyła się w Polsce od czasu II wojny światowej. W 2015 roku uświetnił swoim śpiewem ceremonię upamiętniającą 70. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz.

Od lutego 1942 był więźniem obozu zagłady Auschwitz. Przeżył dzięki temu, że swoim niezwykłym śpiewem zabawiał esesmanów i strażników. W 1944 roku udało mu się uciec z transportu do Dachau. Trafił do amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Jako spadochroniarz brał czynny udział w walkach z Niemcami.

Po wojnie zamieszkał w USA, gdzie przez 28 lat był kantorem w synagodze w Pensylwanii, a przez kolejne 23 lata w New Jersey. Po przejściu na emeryturę nadal udziela się jako śpiewak, pedagog oraz lider kongregacji.

 

David Wiśnia opublikował wspomnienia w książce „Jeden głos, dwa życia: od więźnia Auschwitz do 101. żołnierza powietrznodesantowego”.

Avi Wisnia to wnuk kantora Davida Wiśni, to wielokrotnie nagradzany kompozytor, śpiewak, wykonawca i nauczyciel. Czerpie inspiracje z brazylijskiego stylu muzycznego bossa nova, z akustycznego amerykańskiego folku, z jazzu Zachodniego Wybrzeża USA z lat 50. XX w. oraz ze współczesnej muzyki pop. Urodził się w Filadelfii.  Odbył wiele podroży promujących jego debiutancki album „Something New” (Coś Nowego), występując w renomowanych salach: od sali balowej Hammerstein w Nowym Jorku po Kennedy Center w Waszyngtonie.

 

Wydarzenie odbywa się z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.