Koncert
16.06.2019

Diaspora Festival Gala Koncert - "Many Voices - One Jewish Heart"

Diaspora Festival Gala Koncert - "Many Voices - One Jewish Heart" | Muzeum POLIN
Opis grafiki: po obu stronach grafiki, zachowanej w kolorach: czarny-złoty-biały, znajdują się zdjęcia muzyków, ustawione jedno nad drugim. W środku grafiki informacje tekstowe - nazwa festiwalu, orkiestry klezmerskiej i muzyków, fot. materiały promocyjne

Diaspora Festival Gala Koncert jest świętem przebogatej kultury żydowskiej, której niezliczone odmiany występują w całej historii ludzkości, podczas którego odkryjemy krzyżujące się nurty i wymiary współistniejące we wszystkich tradycjach, gdzie granice między kulturami są przenikalne. 

16 czerwca (niedziela), godz. 20.00, bilety: 100 zł (rzędy A-K) / 80 zł (rzędy L-W), KUP BILET >>

Na program koncertu złożą się utwory klezmerskie i muzyka dworów chasydzkich w wykonaniu Klezmerskiej Orkiestry Teatru Sejneńskiego oraz utwory muzyki sefardyjskiej średniowiecznej Hiszpanii, a także muzyki Żydów Sefardyjskich całego świata z elementami otwartej improwizacji w wykonaniu zespołu solistów złożonego z gości specjalnych:

  • Roby Lakatos - skrzypce
  • Anna Wandtke - skrzypce
  • Maria Pomianowska - fidel, suka, śpiew
  • Gerard Edery - gitara, śpiew
  • Jeno Lisztes - cymbały
  • Sebastian Wypych - kontrabas

Artyści będą wspólnie przenikać granice rożnych kultur i stylów muzycznych grając, improwizując i zabiorą słuchaczy w podróż opowiedzianą muzyką żydowską całego świata - "Many Voices - One Jewish Heart".

Koncert jest finałem pierwszej edycji DIASPORA World Jewish Culture Festival pod artystyczną dyrekcją Sebastiana Wypycha i Gerarda Edery.

 

Roby Lakatos - postać, która nie poddaje się jakimkolwiek kwalifikacjom - w tej samej chwili jest szalonym cygańskim skrzypkiem, uduchowionym klezmerem i perfekcyjnie doskonałym wirtuozem, a zaraz potem rasowym jazzmanem i kompozytorem. Artysta pochodzi z rodu legendarnego króla romskich skrzypków, Janosa Bihari ’ego. Jako 9-latek debiutował w roli prymisty w cygańskim zespole, by potem ukończyć z pierwszą lokatą budapeszteńskie Konserwatorium im. Beli Bartoka. Wielbił go Yehudi Menuhin. Lakatos występuje zarówno z formacją Klezmer Karma i śpiewaczką jidysz Myriam Fuks, jak i wielką Marthą Argerich czy klasycznymi Franz Liszt Chamber Orchestra oraz Vieuxtemps Quartet. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach.

Maria Pomianowska - Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunk w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 roku, wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję trzech zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłogajskiej, suki mieleckiej ifideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką, Branfordem Marsalisem i in. Artystka wydała 23  autorskie płyty, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną na Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.

Anna Wandtke - wybitna skrzypaczka, o niezwykle wyrazistej osobowości muzycznej. Koncertowała na całym świecie (USA, Ameryka Południowa, Chiny, Japonia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia, Polska), współpracując z najwybitniejszymi artystami naszych czasów (Roby Lakatos, Julian Rachlin, Rene Capusson, Juri Bashmet, Maksim Vengerov, Joshua Bell, Sara Chang), a także z polskim gwiazdami (Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Krzysztof Penderecki, Tytus Wojnowicz, Grzech Piotrowski, Sebastian Wypych, Krzysztof Herdzin, Robert Kabara, Alicja Węgorzewska, Karol Radziwonowicz). Współpracowała z takimi dyrygentami jak James Levine, Paavo Jarvi, Kurt Masur, Valeri Giergiev. Szerokie spektrum repertuaru, w jakim Anna Wandtke porusza się  pozwala dostrzec wszechstronność artystki. Śmiało sięga do stylistyki klasycznej, ale i klasyki "złamanej", łącząc utwory literatury poważnej z flamenco, muzyką  filmowej, cygańską oraz jazzem. Anna Wandtke jest  doktorem sztuki na stanowisku  adiunkta w akademii muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest również wykładowcą kursów muzycznych w kraju i za granicą.

Gerard Edery – jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki sefardyjskiej na świecie. Edery urodził się w Casablance, dorastał w Paryżu i Nowym Jorku. Doświadczenia młodości otworzyły artystę na muzykę różnych stron świata. Edery wykonuje na koncertach pieśni w szesnastu językach; biegle potrafi porozumiewać się w czterech. Jest wirtuozem gitary i popularnego w Azji Mniejszej instrumentu strunowego – Sazu. Twórczość Edery’ego zawieszona jest pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i muzyką ludową z różnych regionów świata. Za swoje wykonania pieśni sefardyjskich otrzymał prestiżową nagrodę – Sephardic Musical Heritage Award.

Jeno Lisztes - urodził się w Budapeszcie w 1986r. W wieku 4 lat zaczął grać na cymbałach - najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim. Jego ojciec i dziadek również na nich grają, jest to zatem swego rodzaju rodzinna tradycja. Pierwszym nauczycielem Jenő w szkole muzycznej była Ágnes Szakály, a później w Akademii Muzycznej im. Franza Liszta - Ilona Szeverényi Gerencsérné. Studia muzyczne ukończył w 2010r. Od 2006 jest członkiem zespołu słynnego węgierskiego wirtuoza Roby Lakatosa. Równolegle tworzy też własne trio jazzowe Jeno Lisztes Cimbalom Project. Często występuje jako solista ze światowej sławy orkiestrami symfonicznymi. Grał na najbardziej znanych scenach, takich jak Carnegie Hall, Musikverein, Concertgebouw, Bozar oraz Pałac Sztuki w Budapeszcie. W 2012r. został zaproszony do wykonania partii cymbałów w hollywoodzkim filmie Sherlock Holmes 2: Gra cieni z muzyką Hansa Zimmera.

Sebastian Wypych - wirtuoz kontrabasu, solista, kompozytor, animator sztuki, pomysłodawca i dyrektor artystyczny kilku festiwali, szef artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych, pedagog, producent. Artysta balansujący na granicy muzyki klasycznej, ludowej, sefardyjskiej, jazzu, tanga, orientu, czy otwartej improwizacji. Jako kontrabasista ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyty, a wsród nich dwa autorskie i solowe albumy „DIRECTIONS” i „POLSKA ENTER”. Razem z Gerardem Edery, pomysłodawca i współtwórca festiwalu DIASPORA. Koncertował ze światowej sławy artystami: Maximem Vengerovem, Nigelem Kennedy, Kayah, Grzechem Piotrowskim, Stanisławem Soyką, czy Robym Lakatosem, którego zaprosił do autorskiego projektu TANGA ŚWIATA i wieloma innymi. CEO Best Art Concept Multi Art Agency. Żeglarz i miłośnik podróży.

Klezmerska Orkiestra Teatru Sejneńskiego - Orkiestrę tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te  instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona Anskiego. Premiera spektaklu miała miejsce w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie. 

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali  „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Obecnie zespół występuje w składzie:

Dominika Korzeniecka – perkusja, Mateusz Bartosiewicz – perkusja, Borys Pol – perkusjonalia, Tadeusz Soroko – tuba, Michał Jachimowicz – sakshorn tenorowy,  Mateusz Sznejkowski – puzon suwakowy, Milena Moniuszko – perkusjonalia, Patryk Masłowski – puzon wentylowy,  Dominik Sekura – trąbka, Kacper Szroeder – trąbka, Marcin Dąbrowski – trąbka, Michał Popiel – trąbka, Maciej Popiel – saksofon altowy, klarnet, Paweł Jaczewski – saksofon altowy, Maja Misiukanis – saksofon altowy, Janek Głembocki – saksofon altowy, Mikołaj Pol – wibrafon, cymbały, Michał Moniuszko – kontrabas, Wojciech Szroeder – akordeon.