Drite Shtilkayt – koncert w 74. rocznicę wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
Zapraszamy na wyjątkowy koncert w 74. rocznicę wysadzenia Wielkiej Synagogi. Chcemy nie tylko pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu, ale także pokazać, że muzyka, która niegdyś rozbrzmiewała w Wielkiej Synagodze wciąż jest źródłem emocji i artystycznej inspiracji.
- 16 maja (wtorek), godz. 19:00
16 maja 1943, na osobiste polecenia Heinricha Himmlera wysadzono w powietrze Wielką Synagogę przy ulicy Tłomackie. "Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler" - pisał w raporcie do swoich mocodawców Jürgen Stroop, odpowiedzialny za likwidację warszawskiego getta. |
„W dniu wczorajszym, w południe odbyło się w Warszawie uroczyste otwarcie Głównej Biblioteki Judaistycznej. Na podniosłą uroczystość przybyło kilkuset członków Zgromadzenia Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackiej, przedstawiciele władz państwowych i komunalnych, reprezentanci całego szeregu instytucji naukowych i społecznych i najwybitniejsi przedstawiciele społeczeństwa żydowskiego w stolicy.
W przemówieniu swem prof. Schorr podkreślił, że gmach Biblioteki ma być uczczeniem jubileuszu 50-lecia istnienia Wielkiej Synagogi, która od pierwszej chwili swego założenia zajęła czołowe stanowisko w życiu nie tylko religijnem, lecz i kulturalnem stolicy, symbolizując sobą ideę posłannictwa pewnego, dążenia do harmonii miedzy tradycją religijną a duchem współczesności. Tego posłannictwa symbolem wymownym i godnym zarazem wyrazem uczczenia chwili jubileuszowej jest właśnie Gmach ten – Świątynia Wiedzy obok Świątyni Wiary”.
– Nasz Przegląd, R.14, nr 119 (23 kwietnia 1936).
74 lata później chcemy nie tylko pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu, ale także pokazać, że muzyka, która niegdyś rozbrzmiewała w Wielkiej Synagodze wciąż jest źródłem emocji i artystycznej inspiracji. W audytorium Muzeum POLIN swoją premierę płytową będzie miał projekt Marcina Lenarczyka (DJ Lenara) "Dritte Stile": koncert – misterium - hołd dla polskiej tradycji kantoralnej. Lenarczyk odnalazł w jednym z antykwariatów Tel Awiwu niezwykłą kolekcję starych, szelakowych płyt z nagraniami wielkich przedwojennych kantorów Gerszona Siroty, Mosze Kusewickiego, a także chóru Dawida Ajzensztadta. Korzystając z nowoczesnych technik i czerpiąc z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego DJ Lenar dokonał rearanżacji archiwalnych nagrań. Poddał je kreatywnemu montażowi muzycznemu tworząc unikalną, nowatorska kompozycję, która przybrała kształt jednolitego, dźwiękowego kolażu.
Tego wieczoru usłyszymy również drugi premierowy projekt - litewskiego muzyka i kompozytora Arturasa Bumšteinasa pt. "Musikaliszer Pinkos". W oparciu o zbiór pieśni chasydzkich, wydanych Wilnie w 1927 roku przez Abrahama Berensteina, Bumsteinas stworzył swoje kompozycje, wykorzystując radziecki syntezator Polyvox. Partia elektroniczna uzupełniona została nagraniami legenbdarnych kantorów, w okresie przedwojennym związanych z ziemiami polskimi. Na koncercie w Warszawie towarzyszyć mu będzie dwóch solistów – improwizujących trębaczy: Kamil Szuszkiewicz (PL) i Dominykas Vyšniauskas (LT).
Wystąpią:
- Marcin Lenarczyk / DJ Lenar (instrumenty elektroniczne)
- Mikołaj Pałosz (wiolonczela)
- Edyta Czerniewicz (wiolonczela)
- Arturas Bumšteinas (instrumenty elektroniczne, LT)
- Kamil Szuszkiewicz (trąbka, PL)
- Dominykas Vyšniauskas (trąbka, LT)
Współorganizatorem wydarzenia jest Żydowski Instytut Historyczny.
Obok Muzeum POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego, partnerami koncertu są Bôłt Records – wydawca płyt „Dritte Shtilkayt” i "Musikaliszer Pinkos" – oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Kuratorzy: Kajetan Prochyra (POLIN), Michał Mendyk (Bôłt Records)
https://www.facebook.com/boltnewmusic/
http://www.boltrecords.pl/
W roku 2016 Muzeum Historii Żydów Polskich dokonało zakupu sprzętu nagłośnieniowego, oświetleniowego oraz multimedialnego, zwiększając w ten sposób dostęp do oferty kulturalnej muzeum i podnosząc jej atrakcyjność, zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.