Film

„Droga Perlo”, reż. Shahar Rozen

Starsza kobieta w chuście na głowie. Uśmiecha się szeroko.
fot. kadr z filmu

Pochodząca z Transylwanii rodzina Perli, aktorki mieszkającej w Izraelu, tworzyła osobliwą trupę występującą w miastach i miasteczkach dawnego austro-węgierskiego imperium. W czasie wojny stała się obiektem nieludzkich badań prowadzonych przez doktora Mengele na osobach niskiego wzrostu. 

Ten niezwykle intymny dokument porusza przede wszystkim rzadko obecny w kinie temat prześladowań osób niepełnosprawnych w czasach narodowego socjalizmu, ale także konfrontuje widza z tym, w jaki sposób współcześnie postrzega się ludzi z niepełnosprawnością. 

Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie dr Magdaleny Gawin (Instytut Historii PAN) – autorki publikacji dotyczących eugeniki oraz kuratorki wystawy „Eugenika-walka ze zwyrodnieniem rasy”. Po filmie zapraszamy na dyskusję na temat prześladowania osób z niepełnosprawnościami podczas II wojny światowej oraz ich sytuacji w społeczeństwie dziś.

14 stycznia, godz. 19.00, „Droga Perlo”, reż. Shahar Rozen, Izrael, 1999, 56 min., dok. Wstęp wolny.

Cykl filmowy „Bez prawa do życia. Polityka rasowa III Rzeszy”

Jednym z najważniejszych elementów propagandy III Rzeszy była doktryna Lebensunwertes Leben – życia niegodnego życia. Tym, których uznano za obciążenie dla społeczeństwa i przeszkodę na drodze do stworzenia idealnego człowieka – Żydom, Romom, Sinti, osobom chorym psychicznie, kalekim i homoseksualnym – odebrano prawo do istnienia. Konsekwencję tego myślenia stanowiły obozy koncentracyjne i obozy zagłady w zajętej przez nazistów Europie.

W styczniowym cyklu filmowo-dyskusyjnym, upamiętniającym 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poruszamy temat nazistowskiej polityki rasowej i przypomnimy jej ofiary.

Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp