„Zapomniana cygańska zagłada”, reż. Idit Bloch & Henriette Asseo
Szacuje się, że w obozach koncentracyjnych, gettach i podczas egzekucji zginęło od 200 tys. do 2 milionów Romów i Sinti. Była to kulminacja „walki z cygańską plagą” zainicjowanej przez Heinricha Himmlera i jego towarzyszy.
Zbudowany z wyjątkowych nagrań archiwalnych i rozmów z potomkami ocalałych film upamiętnia uznaną przez nazistów za nieuleczalnie chorą społeczność, odrzuca stereotyp „koczowniczego narodu bez państwa” i ukazuje bogactwo romskiej kultury.
Przed filmem odbędzie się prelekcja Lidii Ostałowskiej, reporterki „Gazety Wyborczej”, autorki publikacji o Romach. Po filmie zapraszamy na dyskusję, której tematem będzie pamięć o Zagładzie Romów (w języku romskim: Porajmos). 28 stycznia, godz. 19.00, „Zapomniana cygańska zagłada”, reż. Idit Bloch & Henriette Asseo, Francja, 2011, dok. Wstęp wolny.
Cykl filmowy „Bez prawa do życia. Polityka rasowa III Rzeszy”
Jednym z najważniejszych elementów propagandy III Rzeszy była doktryna Lebensunwertes Leben – życia niegodnego życia. Tym, których uznano za obciążenie dla społeczeństwa i przeszkodę na drodze do stworzenia idealnego człowieka – Żydom, Romom, Sinti, osobom chorym psychicznie, kalekim i homoseksualnym – odebrano prawo do istnienia. Konsekwencję tego myślenia stanowiły obozy koncentracyjne i obozy zagłady w zajętej przez nazistów Europie.
W styczniowym cyklu filmowo-dyskusyjnym, upamiętniającym 70. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, poruszamy temat nazistowskiej polityki rasowej i przypomnimy jej ofiary.
Cykl działań „Wielokulturowa Warszawa” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org
Patroni medialni