Koncert
14.01.2018

Echo serca – koncert/seans

Echo serca, koncert
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie na pograniczu koncertu i seansu terapeutycznego. Sięgniemy do korzeni muzyki – do ludzkiego organizmu: dźwięków naszego serca i tętna – oraz częstotliwości, które mają wpływ na nasze emocje.

  • 14 stycznia (niedziela), godz. 19:00

Cenieni polscy muzycy – nagrodzony Paszportem Polityki Miłosz Pekala (Kwadrofonik), Bartosz Weber (Mitch & Mitch, Baaba), Wiktor Podgórski (wizualizacje) oraz gościnnie pianista Leszek Możdżer – zabiorą słuchaczy w dźwiękową podróż do wnętrza ich własnych ciał. Program koncertu/seansu będzie podróżą przez różne stany emocji i świadomości, inspirowany muzyką współczesną, minimalizmem, ale także muzyką, kulturą i medycyną wschodu.  Będzie to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie, tak artystycznie, jak i fizycznie.

W medycynie chińskiej i indyjskiej, do leczenia wykorzystuje się fale dźwiękowe, o częstotliwościach dopasowanych do poszczególnych części ciała ludzkiego lub konkretne zestawienia barwowe wpływające na psychofizyczny stan organizmu. Artyści implementują    tę wiedzę na grunt współczesnej muzyki elektroakustycznej. Wykorzystując generatory analogowe stymulują publiczność niczym w trakcie seansu terapeutycznego. Grając na egzotycznym instrumentarium perkusyjnym, tworzą wokół niej eteryczną, relaksującą aurę. Warstwa rytmiczna zbudowana w oparciu o zapisy badań elektrokardiograficznych, wypełnia przestrzeń naturalnym pulsem. Całość opleciona jest wielo-powierzchniową wizualizacją, pomagającą ujrzeć stymulujące dźwięki w postaci fal oraz zatopić się w wielobarwnej, kojącej przestrzeni.

Pękala/Weber/Podgórski jest grupą artystów działających w środowisku sztuki określanej jako współczesna lub alternatywna. Miłosz Pękala (instrumenty perkusyjne, urządzenia elektroniczne) znany jest ze swojej wrażliwości barwowej połączonej z wszechstronnością wykonawczą. Bartosz Weber (instrumenty elektroniczne) wysmakowanie estetyczne łączy z nowatorskim warsztatem twórczym. Wiktor Podgórski (video) ekspresję nowoczesnych mediów wizualnych kierunkuje w stronę emocjonalnego skupienia. Wspólnie stworzyli projekt naukowo-artystyczny łączący wiedzę o wpływie szeroko pojętego zbioru dźwięków na ludzkie ciało z własną wizją muzyki terapeutycznej.

Do udziału w koncercie artyści zaprosili pianistę i kompozytora Leszka Możdżera, który od lat bada muzyczne aspekty transu – obecne praktycznie we wszystkich kulturach i religiach świata. Możdżer specjalnie na ten koncert zainstaluje w Muzeum POLIN dwa fortepiany w różnych strojach. 

Wykonawcy:

  • Miłosz Pękala – elektronika
  • Bartosz Weber – elektronika
  • Wiktor Podgórski – wizualizacje
  • Gościnnie: Leszek Możdżer – fortepian

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Krew. Łączy i dzieli.

 

Mecenas

 

Współorganizator

 

Patron medialny

 

 

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO