Warsztaty
15.08.2020

Eko-miasto: porozmawiajmy o śmieciach

Okładka książki "Książka o śmieciach" S. Łubieński, obok portret autora
fot. Wydawnictwo Agora

Spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim autorem wydanej w czerwcu "Książki o śmieciach". Co się dzieje ze śmieciami, które wyrzucamy do śmietnika? Czy nasze indywidualne działania wystarczą, żeby zatrzymać katastrofę ekologiczną? Jak żyć z "nerwicą ekologiczną"? 

  • 15 sierpnia (sobota), godz. 15.00
  • Miejsce: "Łąka Leśmiana" (zielony skwer przy Muzeum POLIN od strony ulicy Lewartowskiego)
  • Z uwagi na limit miejsc na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy, REZERWACJE >>

"Książka o śmieciach" to wszystko, czego zapewne nie chcesz wiedzieć o własnych śmieciach, ale jest tak fascynujące, że nie pożałujesz, kiedy się już dowiesz. Stanisław Łubieński, autor doskonale przyjętych esejów „Dwanaście srok za ogon” tropi, przepięknie opisuje i analizuje śmieci we własnym koszu, w osiedlowych śmietnikach, na wysypiskach, w lasach i oceanach, a nawet w odkrywanych przez archeologów osadach naszych przodków. 

Pisze o śmieciach oczywistych – jak plastikowe torebki – i nieoczywistych, które myśliwi zostawiają w ciałach zabitych przez siebie zwierząt. Fascynująco opowiada o niebezpiecznych związkach śmieci i natury oraz o tym, jak zmieniliśmy odpady z naszego życia w demona, który pożera nasz świat. Opowiada niezwykłą historię plastiku i diagnozuje w sobie i w nas ekologiczną neurozę. Ale nie pozostawia nas bez leków, które pozwolą nam wyzwolić się spod władzy przytłaczających nasze życie – nie tylko materialnych – śmieci.

  • Stanisław Łubieński – pisarz i dziennikarz, z wykształcenia ukrainista i kulturoznawca. Współpracownik “Tygodnika Powszechnego”. Autor reportażu historycznego „Pirat stepowy”. Za zbiór esejów „Dwanaście srok za ogon otrzymał” Nagrodę Nike Czytelników 2017, a także nominacje do Paszportu Polityki 2016 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2017. Mieszka na Ochocie. Prowadzi spacery przyrodnicze i blog Dzika Ochota. W czerwcu br. nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się jego „Książka o śmieciach”. 

Partnerem wydarzenia jest wydawca "Książki o śmieciach" Wydawnictwo Agora. 

Informacje organizacyjne spotkań plenerowych

Na wszystkie wydarzenia plenerowe obowiązują zgłoszenia online.

Każdy z uczestników przed przystąpieniem do udziału w zajęciach/warsztatach/spotkaniach jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem wydarzeń plenerowych. Regulamin będzie dostępny  na stronie internetowej www.polin.pl oraz na miejscu wydarzenia.

Po przybyciu na miejsce prosimy o wypełnienie formularzy osobowych, otrzymanych od koordynatora wydarzenia. Obowiązuje limit miejsc – zapewniony udział w wydarzeniach mają wyłącznie osoby wcześniej zapisane. Organizator może wyprosić uczestnika, nie stosującego się do zaleceń sanitarnych.

Na zajęcia sportowe prosimy o przyniesienie własnych mat. Na miejscu można będzie skorzystać z płynu do dezynfekcji oraz – w przypadku warsztatów manualnych - z rękawiczek jednorazowych.

Podczas wszystkich wydarzeń plenerowych rekomendujemy zasłanianie nosa i ust. Prosimy o zachowywanie odległości 2 metrów od pozostałych uczestników.
 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

 

Partner medialny