Łąka Leśmiana – wracamy w plener! … i nadal jesteśmy online
W lipcu i sierpniu z wielką radością wracamy w plener na zieloną i kwietną "Łąkę Leśmiana" przed Muzeum POLIN. Jednocześnie nie zapominamy o naszej publiczności w mediach społecznościowych z całej Polski. Z myślą o osobach spoza Warszawy część wydarzeń nadal będziemy organizować online.
Czeka nas mnóstwo błogich chwil z literaturą i poezją w promieniach słońca na zielonej trawie oraz przyjemnych zajęć ruchowych w cieniu naszych łąkowych drzew. Będziemy sadzić i upiększać wspólnie "muranowską łąkę" pod okiem miejskiego ogrodnika Łukasza Skopa. Podczas spotkań z ekspertami w ramach cyklu "Eko-miasto" dowiemy się, jak żyć bardziej eko z poszanowaniem otaczającej nas natury.
Pomożemy Wam zadbać o swoją sprawność fizyczną oraz odnaleźć równowagę ciała i ducha. Od połowy lipca zapraszamy seniorów i seniorki oraz osoby, które chciałyby poprawić swoją mobilność na gimnastykę metodą Moshe Feldenkreisa. Tym, którzy cenią sobie bardziej wymagające ćwiczenia, a jednocześnie szukają relaksu, polecamy piątkowe zajęcia z jogi, które w tym roku poprowadzi dla Was od 17 lipca, Natalia Grądzka.
Po dużym odzewie poetów-amatorów na nasz projekt online „Warszawa mówi! - poeci na start” postanowiliśmy stworzyć przestrzeń dla artystów słowa do spotkania się twarzą w twarz z publicznością. W lipcu i sierpniu slam poetycki na „Łące Leśmiana” poprowadzi dla nas znany aktor filmowy i telewizyjny, Michał Meyer.
Będziemy ponowie spotykać się online z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej w ramach „Barłogu Literackiego” oraz w plenerze ze współczesnymi twórcami w ramach „Niedzielnych popołudni z poezją współczesną”. W lipcu będzie to poetka Barbara Klicka.
Na "Łące Leśmiana" nie może zabraknąć osoby samego wielkiego poety - Bolesława Leśmiana. Jego śladem poprowadzą nas po stolicy przewodnicy Muzeum POLIN, pokazując ulice, parki i kawiarnie, w których bywał. Osoby spoza Warszawy będą miały okazję zobaczyć spacer w wersji online.
Leśmian zmaterializuje się tuż przy wejściu na "Łąkę" – na początku sierpnia mural poświęcony poecie stworzy grupa młodzieży podczas warsztatów z artystami street artowymi - Adamem Walasem i Łukaszem Prokopem.
W lipcu jeszcze w sieci, a w sierpniu już w plenerze będziemy kontynuować cykl przyrodniczo-ekologiczny "Eko-miasto". Dowiemy się, jak zrobić własny kompostownik, jak żyć wolniej, bardziej świadomie i zdrowiej. Porozmawiamy także ze Staszkiem Łubieńskim autorem "Książki o śmieciach" o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą nadprodukcja śmieci.
Zapraszamy także na kolejne spotkania z cyklu „Żydowskie ABC”. W lipcu gościem Piotra Kowalika będzie Ambasador Izraela - Alexander Ben-Zvi. Natomiast w sierpniu spotkamy się już w plenerze na warsztatach tańca izraelskiego.
Dzięki współpracy z Fundacją Kamera Dawida wspólnie obejrzymy online filmy o tematyce żydowskiej. O tym, dlaczego warto obejrzeć właśnie te tytuły oraz co jeszcze jest obecnie na kinowym topie, opowiedzą nam krytycy filmowi.
Na finał "Łąki Leśmiana" i pożegnanie lata proponujemy Wam muzyczną podróż do dawnego świata kultury żydowskiej. Wspólnie z utalentowanym muzykiem i klarnecistą Pawłem Szamburskim zapraszamy na wyjątkowy koncert online. Artysta zaprezentuje swoje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej głównie ze zbiorów Moshe Beregowskiego, a także z bogatej spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc.
Wspólnie "zaklinajmy pogodę" i spotkajmy się na "Łące Leśmiana"!
Informacje organizacyjne spotkań plenerowych
Na wszystkie wydarzenia plenerowe obowiązują zgłoszenia online.
Każdy z uczestników przed przystąpieniem do udziału w zajęciach/warsztatach/spotkaniach jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem wydarzeń plenerowych. Regulamin będzie dostępny na stronie internetowej www.polin.pl oraz na miejscu wydarzenia.
Po przybyciu na miejsce prosimy o wypełnienie formularzy osobowych, otrzymanych od koordynatora wydarzenia. Obowiązuje limit miejsc – zapewniony udział w wydarzeniach mają wyłącznie osoby wcześniej zapisane. Organizator może wyprosić uczestnika, nie stosującego się do zaleceń sanitarnych.
Na zajęcia sportowe prosimy o przyniesienie własnych mat. Na miejscu można będzie skorzystać z płynu do dezynfekcji oraz – w przypadku warsztatów manualnych - z rękawiczek jednorazowych.
Podczas wszystkich wydarzeń plenerowych rekomendujemy zasłanianie nosa i ust. Prosimy o zachowywanie odległości 2 metrów od pozostałych uczestników.
Łąka Leśmiana
W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) rozpoczęliśmy projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą "Łąka Leśmiana". To plenerowa instalacja na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.
www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl
Partner medialny