Wydarzenie
1.07 - 31.08.2020

Łąka Leśmiana – wracamy w plener! … i nadal jesteśmy online

Na ławeczkach i podestach rozstawionych na Łące Łeśmiana siedzą ludzie i zapisują coś na podkładkach
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W lipcu i sierpniu z wielką radością wracamy w plener na zieloną i kwietną "Łąkę Leśmiana" przed Muzeum POLIN. Jednocześnie nie zapominamy o naszej  publiczności w mediach społecznościowych z całej Polski. Z myślą o osobach spoza Warszawy część wydarzeń nadal będziemy organizować online.

Czeka nas mnóstwo błogich chwil z literaturą i poezją w promieniach słońca na zielonej trawie oraz przyjemnych zajęć ruchowych  w cieniu naszych łąkowych drzew. Będziemy sadzić i upiększać wspólnie "muranowską łąkę" pod okiem miejskiego ogrodnika Łukasza Skopa. Podczas spotkań z ekspertami w ramach cyklu "Eko-miasto" dowiemy się, jak żyć bardziej eko z poszanowaniem otaczającej nas natury. 

Pomożemy Wam zadbać o swoją sprawność fizyczną oraz odnaleźć równowagę ciała i ducha. Od połowy lipca zapraszamy seniorów i seniorki oraz osoby, które chciałyby poprawić swoją mobilność na gimnastykę metodą Moshe Feldenkreisa. Tym, którzy cenią sobie bardziej wymagające ćwiczenia, a jednocześnie szukają relaksu, polecamy piątkowe zajęcia z jogi, które w tym roku poprowadzi dla Was od 17 lipca, Natalia Grądzka.

Po dużym odzewie poetów-amatorów na nasz projekt online „Warszawa mówi! - poeci na start” postanowiliśmy stworzyć przestrzeń dla artystów słowa do spotkania się twarzą w twarz z publicznością. W lipcu i sierpniu slam poetycki na „Łące Leśmiana” poprowadzi dla nas znany aktor filmowy i telewizyjny, Michał Meyer.

Będziemy ponowie spotykać się online z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej w ramach „Barłogu Literackiego” oraz w plenerze ze współczesnymi twórcami w ramach „Niedzielnych popołudni z poezją współczesną”. W lipcu będzie to poetka Barbara Klicka.

Na "Łące Leśmiana" nie może zabraknąć osoby samego wielkiego poety - Bolesława Leśmiana. Jego śladem poprowadzą nas po stolicy przewodnicy Muzeum POLIN, pokazując ulice, parki i kawiarnie, w których bywał. Osoby spoza Warszawy będą miały okazję zobaczyć spacer w wersji online.

Leśmian zmaterializuje się tuż przy wejściu na "Łąkę" – na początku sierpnia mural poświęcony poecie stworzy grupa młodzieży podczas warsztatów z artystami street artowymi - Adamem Walasem i Łukaszem Prokopem.

W lipcu jeszcze w sieci, a w sierpniu już w plenerze będziemy kontynuować cykl przyrodniczo-ekologiczny "Eko-miasto". Dowiemy się, jak zrobić własny kompostownik, jak żyć wolniej, bardziej świadomie i zdrowiej. Porozmawiamy także ze Staszkiem Łubieńskim autorem "Książki o śmieciach" o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą nadprodukcja śmieci.

Zapraszamy także na kolejne spotkania z cyklu „Żydowskie ABC”. W lipcu gościem Piotra Kowalika będzie Ambasador Izraela - Alexander Ben-Zvi. Natomiast w sierpniu spotkamy się już w plenerze na warsztatach tańca izraelskiego.

Dzięki współpracy z Fundacją Kamera Dawida wspólnie obejrzymy online filmy o tematyce żydowskiej. O tym, dlaczego warto obejrzeć właśnie te tytuły oraz co jeszcze jest obecnie na kinowym topie, opowiedzą nam krytycy filmowi.

Na finał "Łąki Leśmiana" i pożegnanie lata proponujemy Wam muzyczną podróż do dawnego świata kultury żydowskiej. Wspólnie z utalentowanym muzykiem i klarnecistą Pawłem Szamburskim zapraszamy na wyjątkowy koncert online. Artysta zaprezentuje swoje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej głównie ze zbiorów Moshe Beregowskiego, a także z bogatej spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc.

Wspólnie "zaklinajmy pogodę" i spotkajmy się na "Łące Leśmiana"!

Informacje organizacyjne spotkań plenerowych

Na wszystkie wydarzenia plenerowe obowiązują zgłoszenia online.

Każdy z uczestników przed przystąpieniem do udziału w zajęciach/warsztatach/spotkaniach jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem wydarzeń plenerowych. Regulamin będzie dostępny  na stronie internetowej www.polin.pl oraz na miejscu wydarzenia.

Po przybyciu na miejsce prosimy o wypełnienie formularzy osobowych, otrzymanych od koordynatora wydarzenia. Obowiązuje limit miejsc – zapewniony udział w wydarzeniach mają wyłącznie osoby wcześniej zapisane. Organizator może wyprosić uczestnika, nie stosującego się do zaleceń sanitarnych.

Na zajęcia sportowe prosimy o przyniesienie własnych mat. Na miejscu można będzie skorzystać z płynu do dezynfekcji oraz – w przypadku warsztatów manualnych - z rękawiczek jednorazowych.

Podczas wszystkich wydarzeń plenerowych rekomendujemy zasłanianie nosa i ust. Prosimy o zachowywanie odległości 2 metrów od pozostałych uczestników.
 

 

Łąka Leśmiana

W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) rozpoczęliśmy projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą "Łąka Leśmiana". To plenerowa instalacja na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

 

Partner medialny

Załączniki:
  • Regulamin udziału w wydarzeniach programu "Łąka Leśmiana"
    Pobierz plik 77.9 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT
  • Załącznik nr 1. Oświadczenie o stanie zdrowia
    Pobierz plik 17.38 KB / VND.OPENXMLFORMATS-OFFICEDOCUMENT.WORDPROCESSINGML.DOCUMENT