Film
27.08.2020 - online

Przegląd filmów o tematyce żydowskiej online

fot. Kamera Dawida

Tego lata zapraszamy na przegląd najciekawszych filmów o tematyce żydowskiej online w ramach "Łąki Leśmiana". Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Kamera Dawida, organizator Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. 

  • 6 sierpnia (czwartek), godz. 20.00, premiera filmu "Droga Aszera" (ostępny do 7 sierpnia do północy)
  • 13 sierpnia (czwartek), godz. 20.00, premiera filmu "Crescendo" (dostępny do 14 sierpnia do północy)
  • 20 sierpnia (czwartek), godz. 20.00, premiera filmu "Geula" (dostępny do 21 sierpnia do północy)
  • 27 sierpnia (czwartek), godz. 20.00, premiera filmu "Foxtrot" (dostępny do 28 do północy)
  • Premiery na Facebooku Muzeum POLIN >>

Posłuchamy znakomitego grona znawców kina. Błażej Hrapkowicz opowie o filmie "Droga Aszera" (zapowiedź 1 sierpnia). Anna Tatarska będzie mówiła o filmie "Crescendo" (zapowiedź 8 sierpnia). Kaja Klimek wprowadzi nas w świat filmu "Geula" (zapowiedź 15 sierpnia). Na koniec przeglądu Łukasz Knap opowie o filmie "Foxtrot" (zapowiedź 22 sierpnia). Zapowiedzi krytyków zobaczycie na Facebooku Muzeum POLIN oraz na podstronie polin.pl dotyczącej przeglądu filmów. 

#KinoPolin #KameraDawidaOnline

 

Zobaczymy "Drogę Aszera" w reżyserii Matan Yaira - film o losach 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. 

Kolejnym filmem będzie "Crescendo #makemusicnotwar" w reżyserii Drora Zahaviego, film o orkiestrze izraelsko-palestyńskiej. Obie grupy utalentowanych muzyków pod wodzą wyemancypowanej Palestynki Layli i charyzmatycznego Żyda Rona darzą się jednak głęboką nieufnością. Czy młodzi ludzie, doświadczeni przez zamachy i okupację, zapomną podczas tygodni prób w górach Tyrolu o wzajemnej nienawiści? A może większą nadzieję na porozumienie daje nie muzyka ale nieoczekiwana miłość? "Crescendo" wieńczy pełen napięcia, poruszający finał. 

Podczas sierpniowego przeglądu obejrzymy film "Geula (Redemption)" w reżyserii Yossi Madmoni, film o byłym wokaliście rockowego zespołu, który  jest religijnym żydem i samotnym ojcem 6-letniej Geuli. Kiedy u jego córki lekarze diagnozują nowotwór, musi znaleźć sposób, by opłacić kosztowną terapię. Chcąc ocalić życie Geuli, skrzykuje dawnych kolegów z zespołu i wyrusza z nimi w ostatnią trasę, w czasie której przywoła bolesną przeszłość, by w ten sposób ocalić także siebie. 

Zwieńczeniem przeglądu będzie głośny "Foxtrot" w reżyserii Samuela Maoza. Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna... 

 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl

 

Organizatorzy

Partner medialny

Załączniki:
  • Przegląd filmów o tematyce żydowskiej online - zapowiedź filmu Foxtrot - transkrypcja [.txt]
    Pobierz plik 3.83 KB / TEXT/PLAIN