Film

„Exodus przez Dunaj”

Exodus przez Dunaj, reż. Péter Forgács, Węgry, 1998, 60 min

Historykiem archiwistą, dzięki któremu powstał ten film, jest kapitan statku na Dunaju, który podczas wojny nie przerwał swoich rejsów. Zestawienie dwóch z nich, celowo wybranych przez Forgácsa, to przykład niezwykłego paradoksu historii. Podczas pierwszej podróży węgierski kapitan przewoził Żydów uciekających przez Morze Czarne do Palestyny. Jego pasażerowie tańczyli i radowali się na statku, gdyż cudem udało im się uniknąć śmierci. Druga podróż miała na celu przewiezienie wysiedlonych z Besarabii Niemców na tereny Rzeszy. W przyszłości zasiedlić mieli oni Polskę. Podczas podróży płakali za domem, który zmuszeni byli pozostawić za sobą.

Cykl „Odzyskane obrazy przeszłości. Przegląd twórczości Pétera Forgácsa”

We wrześniu Muzeum Historii Żydów Polskich oferuje unikalną możliwość zapoznania się z twórczością filmową artysty, który stworzył dla nas pierwszą wystawę czasową – Listy do tych, co daleko. Dwa z czterech prezentowanych filmów będą tu miały swoją polską premierę. Wyjątkowość dzieł Forgácsa wynika nie z historii, którą opowiadają. Ta jest bowiem znana – jest to trudna historia XX wieku. Niezwykłość tkwi w materiale, z którego postały – w każdym przypadku są to filmy rodzinne kręcone przez filmowców amatorów. Forgács poświęcił 6 lat na odwiedzanie domów mieszkańców Węgier, a potem także innych części Europy, archiwizację starych taśm i przeprowadzanie wywiadów z bohaterami filmów domowych. Ze starych, zniszczonych obrazów ułożył opowieści o ludziach i świecie unicestwionych przez wojny i totalitaryzm. Chociaż w części odzyskał w ten sposób utraconą przeszłość.

Twórczość Forgácsa zachęca do namysłu nad związkami historii i kina, nad dokumentacyjną rolą medium filmowego, nawet jeśli używane jest ono w prywatnych celach. Przypomina, że bohaterami wielkiej historii są zawsze przede wszystkim zwyczajni ludzie.

Program cyklu:

7 września
godz. 17.00, Exodus przez Dunaj (The Danube Exodus)
godz. 18.00, Imigrancki blues – amerykański sen (Hunky Blues. The American Dream)

8 września
godz. 17.00, Gdzieś w międzyczasie… 1940-1943 (Meanwhile Somewhere ... 1940-1943)
godz. 18.00, Zamęt - kronika rodzinna (The Maelstrom. A Family Chronicle)

Bilet - 5 zł. Karnet na wszystkie cztery filmy w ramach cyklu - 15 zł.

Przegląd filmowy towarzyszy wystawie "Listy do tych, co daleko", którą można oglądać w muzeum do 30 września.