Wykład
17.11.2019

Gdynia-Tel Awiw-Bauhaus-modernizm

Gdynia-Tel Awiw-Bauhaus-Modernizm - wykład promujący wystawę czasową "Gdynia - Tel Awiw", Na zdjęciu: elewacja modernistycznego budynku
Na zdjęciu: elewacja modernistycznego budynku, fot. R. Gajda / N. Szcześniak, Architecture is a good idea

Natalia Szcześniak i Radosław Gajda opowiedzą o urbanistyce i architekturze Gdyni i Tel Awiwu, ich najbardziej znanych przestrzeniach, starając się odkryć cechy, które łączą i odróżniają te miasta. Zmierzymy się też z popularnym twierdzeniem o Tel Awiwie jako realizacji idei Bauhausu.

17 listopada (niedziela), godz. 16.00, audytorium Muzeum POLIN, wstęp wolny

Dwa miasta – jedno marzenie. Gdynię i Tel–Awiw łączy nadmorskie położenie oraz biel ich modernistycznych budynków. Jednak co sprawiło, że te dwa „białe miasta” wyglądają właśnie tak? Co kryje się w planach ich ulic? Jakie idee stoją za podłużnymi balkonami, zaobleniami, oknami-bulajami? Jak marzenie o miastach tworzonych od zera przerodziło się w tętniące życiem modernistyczne metropolie?

Podczas wykładu przyjrzymy się urbanistyce i architekturze Gdyni i Tel Awiwu, omówimy najbrdziej znane przestrzenie i budynki.

Wykład wygłoszą Natalia Szcześniak i Radosław Gajda. Więcej o prowadzących >>

O prowadzących: 

Radosław Gajda (Architecture is a good idea) – architekt i wykładowca, wiceprezes OW SARP, współautor przełomowego programu o architekturze "GOOD IDEA" oraz bestsellerowej książki "ARCHISTORIE Jak odkrywać przestrzeń miast?". Jako jeden z pierwszych zaczął mówić o kulturze i technice przystępnym językiem pozbawionym hermetycznego żargonu, za to pełnym pasji i profesjonalizmu. Bez względu na to, czy zajmuje się skomplikowanymi zagadnieniami budowlanymi, wyzwaniami urbanistycznymi czy gotyckimi katedrami, pokazuje widzom i słuchaczom, że architektura to dobry pomysł.

Natalia Szcześniak - architektka i urbanistka, popularyzatorka architektury,  współautorka bestsellerowej książki „Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?”, współtwórczyni programu o architekturze na YouTube „Architecture is a good idea”, finalistka konkursu Warszawianka Roku 2018. Uważa, że dobra architektura musi iść w parze ze starannie zaprojektowaną urbanistyką, a w obu dziedzinach liczy się przede wszystkim dobry pomysł i holistyczne podejście.


Wydarzenie odbywa się pod patronatem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.