Relacja audio: Gdynia-Tel Awiw – utopia zrealizowana?
image
image
image
image
image
image
O fenomenie wizji urbanistycznych Gdyni i Tel Awiwu porozmawiają Małgorzata Omilanowska, Sharon Golan Yaron, Jacek Friedrich oraz Artur Tanikowski. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Piątek.
Wysłuchaj nagrania ze spotkania (4.12.2019):
Czy miasto jest utopią – niespełnioną wizją, marzeniem, obietnicą, nadzieją, życzeniem, które nigdy nie może się w pełni zrealizować? Jakie ideały przyświecały budowniczym Gdyni i Tel Awiwu? W jakim stopniu urbanistyczny zamysł został zrealizowany? Czy projekt przełożył się na funkcjonalną architekturę, edukację, zdrowie, kulturę, dobre życie? Co dziś zostało, co przetrwało z tamtych ideałów? Z jakiej przyczyny oba miasta cieszą się dobrą opinią mieszkańców i turystów?
Podczas spotkania omówimy fenomen dwóch modernistycznych miast – Gdyni i Tel Awiwu.
O uczestnikach dyskusji:
Małgorzata Omilanowska – historyczka sztuki, profesorka nauk humanistycznych, była minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Sharon Golan Yaron – architektka i konserwatorka przyrody, pracuje w White City Center w Tel Awiwie, opiekuje się dziedzictwem Bauhausu, które ma status Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jacek Friedrich - historyk sztuki, nauczyciel akademicki, popularyzator wiedzy. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Kieruje również Muzeum Miasta Gdyni.
Artur Tanikowski – historyk sztuki, kurator wystawy czasowej „Gdynia-Tel Awiw”, pracuje w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Grzegorz Piątek (moderator spotkania) – architekt, krytyk i historyk architektury, członek zarządu Fundacji Centrum Architektury. Kurator wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą.
Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.
Wydarzenie towarzyszy wystawie "Gdynia – Tel Awiw".