Film

„Gra w chowanego”

fot. kadr z filmu

Menachem Daum, mieszkający z Stanach Zjednoczonych potomek polskich Żydów, zabiera swoją żonę Rywkę oraz dwóch synów – członków ortodoksyjnej izraelskiej społeczności – do kraju przodków. W podróż, której stawką jest wzajemne zrozumienie trzech pokoleń rodziny Daumów, ale także Polaków i Żydów.

Poprzedzone latami milczenia spotkanie z osobami, które w czasie Zagłady ukrywały ojca Rywki i jego braci będzie okazją do zderzenia dwóch perspektyw: ukrywanych i ukrywających.

„Gra w chowanego” jest druga część trylogii Menachema Dauma i Orena Rudavsky’ego o współczesnym życiu żydowskim. Pierwsza, portretująca życie amerykańskich chasydów („Life Apart: Hasidism in America”) została nominowana do nagrody Emmy.

CYKL FILMOWY „ŚWIATY WSPÓLNE. ŚWIATY OSOBNE. ŻYDZI I GOJE”

Żyjąc w diasporze, Żydzi nawiązywali stosunki z zamieszkującymi dane tereny nie-Żydami. Relacja ta powstała oczywiście także z drugiej strony. Stosunki Żydów i gojów - przyjazne, poprawne, obojętne, wrogie – wpływały przez wieki na kształt obu wspólnot, rodząc dobro i rodząc zło. Listopadowy cykl będzie próbą przyjrzenia się sposobom, w jaki film portretuje temat wzajemnych stosunków Żydów i ich otoczenia w XX wieku. Będzie też próbą zbadania historii i mitów, jakie ukształtowały się po obu stronach.

„Gra w chowanego”, reż. Menachem Daum, Oren Rudavsky, Stany Zjednoczone, 2004, dok., 19 listopada, godz. 19, wstęp wolny. Kopia z polskimi napisami dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.