Wystawy

19.01.2020

Interwencja artystyczna w przestrzeni wystawy "Gdynia-Tel Awiw" – finał "Laboratorium miejskiego"

Kolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzeniaKolaż ilustracyjny do wydarzenia
Kolaż zdjęć, fot. Simone de Iacobis

"Laboratorium miejskie" wkroczyło w przestrzeń wystawy "Gdynia – Tel Awiw", aby "zhakować" prezentowane tam makiety modernistycznych budynków – zmodyfikować ich znaczenie, uzupełnić treść ekspozycji, przywrócić makietom życie.

Architektura – efekt modernistycznych postulatów, historii i mitów założycielskich dwóch miast została zarażona wizją przyszłości. Była to interwencja artystyczna łącząca sztukę i aktywizm. 

Dachy i tarasy makiet "zainfekowane" zostaną zielenią, wodą i atrybutami przestrzeni społecznej. Interwencji towarzyszyć będą pytania: Co z modernistycznej spuścizny jest przydatne w czasach katastrofy klimatycznej? Co można zaproponować zwierzęcym sąsiadom, by pielęgnować relację z odchodzącym światem przyrody? Jakiej przestrzeni potrzebują wspólnoty, by wejść w etap zmian?

Kuratorzy interwencji: Grupa Projektowa Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis)

 

Wydarzenie otwarte dla publiczności:

  • godz. 16.30-17.30 – część I, "hakowanie" makiet budynków Gdyni i oprowadzanie po projektach (wystawa "Gdynia-Tel Awiw"),
  • godz. 18.00-19.00 – część II, "hakowanie" makiet budynków Tel Awiwu i oprowadzanie po projektach (wystawa "Gdynia – Tel Awiw").

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasach Muzeum w dniu wydarzenia.

 

Uczestnicy i uczestniczki "Laboratorium miejskiego", autorzy i autorki prezentowanych projektów: Agata Zapart, Aleksandra Jańczak, Aleksandra Olszowska, Anna Krzystowska, Dorota Roguska, Estera Florek, Grzegorz Kołacz, Grzegorz Tomczewski, Joanna Lipnicka, Joanna Sosnowska-Oryńska, Leokadia Kubicka, Łukasz Godlewski, Magda Konopka, Magdalena Kopańska, Maria Pawlak, Mariola Suszczewicz, Mateusz Włodarek, Nawojka Bauer, Oktawian Milewski, Renata Pol, Zuzanna Schnepf-Kołacz.

"Laboratorium miejskie" to projekt towarzyszący wystawie "Gdynia-Tel Awiw". Podczas spotkań w okresie październik 2019 – styczeń 2020 grupa uczestników i uczestniczek przyglądała się architektonicznemu dziedzictwu modernizmu w Gdyni, Tel Awiwie oraz Warszawie – w miejscu, gdzie prezentowana jest ekspozycja.

W trakcie tych obserwacji wyłoniły się pytania m.in. nad współczesną żywotnością modernistycznych idei, nad wpływem projektowania na życie społeczne oraz nad tym, jak czerpiąc z modernistycznych doświadczeń możemy poprawić życie w mieście dziś i w przyszłości. W projekcie wzięli udział artyści i artystki, aktywiści i aktywistki, badacze i badaczki modernizmu, architekci i architektki oraz pasjonaci i pasjonatki miasta.

Zwieńczeniem projektu jest interwencja artystyczna w przestrzeń wystawy "Gdynia – Tel Awiw" łącząca sztukę i aktywizm. Kuratorka projektu: Ewa Chomicka, Laboratorium Praktyk Muzealnych, Muzeum POLIN.

 

Patronat medialny:

Magazyn Miasta

13.01.2020