Wykład

Kiedy zaczyna się rasizm?

Dwie osoby trzymają tabliczki z napisami: "nie-blankes, non-whites", "blankes-whites".
fot. Fot. FLICKR/ Francois de Halleux
Zapraszamy na wykład prof. Rafała Pankowskiego, który będzie okazją do refleksji nad definicjami rasizmu, jego źródłami oraz nad przykładami współczesnych przejawów postaw rasistowskich.
 
Jak zmienia się pojmowanie rasy i rasizmu w czasie i w przestrzeni? W jaki sposób rasizm przejawia się w współczesnej kulturze popularnej? Jakie są przykłady wyrażania przekazu antyrasistowskiego w muzyce rockowej?
 
Podczas wykładu poznamy analizę różnorodnych przejawów rasizmu w kulturze. Przywołane będą przykłady rozmaitych kulturowych nisz z Polski i z zagranicy. Omówione zostaną także złożone relacje między zjawiskami rasizmu a globalizacją. 
 
Rafał Pankowski – socjolog i politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Collegium Civitas w Warszawie, zastępca redaktora naczelnego magazynu „Nigdy więcej”, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej. Jest członkiem zarządu sieci UNITED for Intercultural Action i Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie. Autor książek Neofaszyzm w Europie Zachodniej: zarys ideologii, Rasizm a kultura popularna oraz The populist radical right in Poland: the patriots.
 
26.03.2015, godz. 18.00, wstęp wolny, wykład tłumaczony na język angielski.
 

Cykl działań „Swój-obcy-inny – muzeum wobec stereotypów” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Patroni medialni

Kontynent Warszawa - logotyp