Relacja audio: Kłopoty z tożsamością: Tożsamość nacjonalisty - dyskusja
Nacjonalizm będzie przewodnim tematem spotkań z cyklu "Kłopoty z tożsamością", zaplanowanych na listopad 2016.
Dziś, gdy dużo mówi się nacjonalistach i popularności jaką zdobywają w Polsce i Europie, szczególnie warto zastanowić się nad źródłami tego zjawiska i zadać pytanie o tożsamość nacjonalisty. Kim on/ona jest? Jakie są jego wartości, idee, światopogląd ? Skąd tak wielka popularność ONR i z czego wnikają postawa i kazania księdza Międlara?
Opowiemy w jaki sposób historyczne doświadczenie nacjonalizmów (i postaw nacjonalistycznych) wpłynęły na ukształtowanie ograniczeń wolności wypowiedzi w prawie międzynarodowym. Rozważymy rgumenty zwolenników ograniczania wolności wypowiedzi w pewnych przypadkach oraz argumenty przeciwników ich wprowadzania. Przedstawimy rónież jak wyglądałoby stanowisko "nacjonalisty" w tej sprawie.
Panelistami będą profesorowie Wojciech Burszta, antropolog kultury oraz Anna Wójcik, prawnik, a spotkanie poprowadzi Anna Wacławik-Orpik z Radia TokFm.
Organizatorzy: Muzeum POLIN i Klub Inteligencji Katolickiej
Więcej o uczestnikach debaty
prof. Wojciech Burszta - kierownik Katedry Antropologii Kultury w Instytucie Kulturoznawstwa SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Pracuje także w Zakładzie Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu. Prezes Instytutu im. Oskara Kolberga. Jego zainteresowania ogniskują się wokół teorii i historii kultury, antropologii współczesności, badań nad kulturą i fenomenem etniczności. Jest przewodniczącym Rady Naukowej "Przeglądu Kulturoznawczego" oraz przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN, redaguje półrocznik Sprawy narodowościowe. Seria Nowa.
dr Anna Wójcik - asystentka naukowa w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Przygotowuje pracę doktorską o prawach pamięci w ramach projektu Memory Laws in European and Comparative Perspective (MELA). Ukończyła Uniwersytet Warszawski i Central European University. Zainteresowania badawcze: wolność wypowiedzi oraz jej prawne gwarancje i ograniczenia, polityczne i społeczne uwarunkowania przepływu norm prawnych.
- 7 listopada (poniedziałek), godz. 18:00, wstęp wolny
Jeżeli chcą Państwo otrzymywać zaproszenia na wydarzenia naukowe, popularnonaukowe, spotkania |