Edukacja
29.11.2018

Kobiety w Polsce lat dwudziestych i trzydziestych – kurs towarzyszący wystawie czasowej

Zapraszamy osoby dorosłe do udziału w bezpłatnym kursie edukacyjnym "Kobiety w Polsce lat dwudziestych i trzydziestych". Tematyka kursu nawiązuje do setnej rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, którą obchodzimy 28 listopada 2018 roku.

 • 29 listopada (czwartek), godz. 18.00

Rozpoczniemy wykładem prof. Małgorzaty Fuszary o kontekście uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i w innych krajach. Kolejne dwa spotkania pozwolą nam omówić wybrane biografie polskich Żydówek na tle społecznym lat dwudziestych i trzydziestych.

Poznanie historii kobiet, nawet tych najbardziej znanych, wymaga najczęściej sporego wysiłku i żmudnej pracy. To zadanie oparte zwykle na składaniu opowieści z wielu drobnych z pozoru niepasujących do siebie, słabo dostępnych kawałków: nieopisanych fotografii, przekazów ustnych, dokumentów ich braci, mężów, synów. Przypomina to tworzenie kolaży. Dlatego ta forma wydaje się najwłaściwszym zwieńczeniem pracy nad historiami kobiet. Na warsztatach kolażu z Patrycją Dołowy będziemy pracować z dostępnymi archiwaliami, dokumentami, fotografiami, historiami. Spróbujemy stworzyć jednocześnie wielowarstwowe i spójne obrazy.

PROGRAM KURSU

 • 29 listopada 2018 (czwartek), godz. 18.00-20.00
  Wykład dotyczący uzyskiwania praw wyborczych przez kobiety w Polsce i w innych krajach
  Prowadząca:
  • prof. dr hab. Małgorzata Fuszara – prawniczka, socjolożka, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Autorka ponad 100 prac na temat praw kobiet, sytuacji mniejszości i socjologii prawa, publikowanych zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Członkini Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet. W okresie od sierpnia 2014 do listopada 2015 pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania
    
 • 5 grudnia 2018 (środa), godz. 18.00-20.00
  Warsztat wokół historii polskich Żydówek w okresie międzywojennym (zajęcia częściowo na wystawie stałej Muzeum POLIN)
  Prowadzące:
  • Julia Chimiak - romanistka, tłumaczka, w Muzeum POLIN specjalistka ds. edukacji i przewodniczka. Od 2008 roku współpracująca z Memorial de la Shoah w Paryżu przy organizacji szkoleń poświęconych Zagładzie Żydów polskich.
  • Małgorzata Waszczuk - socjolożka, od 2007 roku zajmuje się edukacją międzykulturową i obywatelską. W Muzeum POLIN starsza specjalistka ds. edukacji - koordynuje muzealne programy antydyskryminacyjne dla dorosłych, prowadzi warsztaty, organizuje wykłady, kursy i akcje miejskie.
    
 • 9 stycznia 2019 (środa), godz. 18.00-20.00
  Warsztat wokół biografii Stefanii Wilczyńskiej
  Prowadząca:
  • Agnieszka Witkowska-Krych – antropolożka kultury, hebraistka, socjolożka, w ostatnich latach kustoszka w Muzeum Warszawy, badaczka życia i spuścizny Janusza Korczaka, współpracowniczka Fundacji Forum Dialogu i Centrum Kultury Jidysz, autorka tekstów o "sprawach ostatnich" – ostatniej drodze Korczaka i jego podopiecznych, ostatnim przedstawieniu wychowanków żydowskiego Domu Sierot i ostatnich zapiskach w Korczakowskim Pamiętniku.
    
 • 13 stycznia 2019 (niedziela), godz. 11.00-18.00
  Historie składane z kawałków - warsztaty kolażu
  Prowadząca:
  • dr Patrycja Dołowy – z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych. Działaczka społeczna, popularyzatorka wiedzy, artystka multimedialna. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i za granicą. Od lat pracuje z pamięcią, posługując się historiami mówionymi i performansem. Autorka performansów w przestrzeni miejskiej „Widoczki”.

Kontakt do koordynatorki kursu: Małgorzata Waszczuk, [email protected]

Kurs jest częścią programu towarzyszącego wystawie "W Polsce Króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"