Edukacja
27-29.10.2023

Konferencja edukacyjna "Formy oporu. Jaką wspólnotę pamięci budujemy?"

Ktoś trzyma nad sobą, w wyciągniętych wysoko dłoniach duży puzel. Wokół tej osoby kolorowe wstążki i kropki. Ilustracja promuje konferencję edukacyjną dla nauczycieli.
proj. A. Szmida

W ostatni weekend października 2023 roku zapraszamy nauczycielki i nauczycieli oraz inne osoby związane z edukacją formalną i nieformalną na konferencję edukacyjną "Formy oporu. Jaką wspólnotę pamięci budujemy?". Wydarzenie jest częścią całorocznego programu upamiętniania rocznicy powstania w getcie warszawskim "Nie bądź obojętny". Historia powstania i pamięć o losach żydowskich cywilów będzie dla nas punktem wyjścia do refleksji nad samoświadomością wobec pamięci historycznej. Porozmawiamy również o roli oporu w dążeniu do zmiany świata na lepszy.

  • 27-29 października 2023 (piątek-niedziela), BRAK MIEJSC
  • Wydarzenie stacjonarne w Muzeum POLIN
  • Liczba miejsc ograniczona

Wraz z ekspertkami i ekspertami zastanowimy się, jak kształtuje się pamięć społeczna. O czym i kiedy pamiętamy jako zbiorowość? Jak zmieniają się narracje, które z nich i dlaczego trafiają do młodych osób?

O roli pamięci i narracji powiedzą prof. Andrzej Leder i prof. Marcin Napiórkowski. O historiach dotąd zapomnianych i współcześnie odzyskiwanych dla pamięci zbiorowej z Robertem Szuchtą będą rozmawiać osoby świata nauki i literatury: prof. Kacper Pobłocki, dr Zuzanna Schnepf-Kołacz, Sylwia Chutnik i Joanna Kuciel-Frydryszak.

Podczas warsztatów i dyskusji przyjrzymy się zmianom we współczesnych narracjach historycznych i ich wpływie na edukację. Porozmawiamy o uczeniu historii i z historii, o krytycznym podejściu do kanonu oraz o roli szkoły w zmienianiu świata. Inspiracji dostarczą nam m.in. Marianna Kłosińska, Aleksander Pawlicki, Izabela Meyza. Warsztaty poprowadzą m.in. Sara Dąbrowska (art_belfer), Marcin Majkut (lekcjewychowawcze.pl) oraz pedagożki teatru, artystki i aktywistki ze Stowarzyszenia Pedagogów i Pedagożek Teatru.

Program konferencji >>

Organizatorzy zapewniają poczęstunek w trakcie wydarzenia. Dojazd i nocleg w Warszawie po stronie osób uczestniczących.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy tylko dla osób zarejestrowanych, za okazaniem bezpłatnego biletu, który jest do pobrania na stronie internetowej polin.pl. Ze względu na koszty związane z programem, które ponosi organizator i ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o rozważną decyzję dotyczącą udziału w konferencji. W razie rezygnacji prosimy o informację z wyprzedzeniem. Umożliwi to udział w konferencji osobom z listy rezerwowej.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem: [email protected]

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl