Wykład
15.03.2023

Martín Caparrós: Głód dziś

Pisarz Martín Caparrós
Martín Caparrós. Fot. M. Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Z wielką przykrością musimy poinformować, że spotkanie z Panem Martínem Caparrósem, które miało się odbyć dziś wieczorem o 18.30 w Audytorium Muzeum POLIN, odbędzie się tylko w formule online.

  • 15 marca (środa), godz. 18.30-20.00
  • Transmisja w języku polskim na Facebooku Muzeum POLIN >>
  • Wykład w języku hiszpańskim z symultanicznym tłumaczeniem na język polski i angielski

Komunikat Działu Promocji i Marketingu Muzeum POLIN

Pan Caparrós nie dotarł do Polski w wyniku nieprofesjonalnego zachowania osób obsługujących lot z Madrytu. Jesteśmy w trakcie ustalania przebiegu zdarzeń, które doprowadziły do tego, że nasz Gość poruszający się na wózku inwalidzkim, mając ważny bilet, po zgłoszeniu wszystkich wymaganych parametrów wózka, będąc już po odprawie na lotnisku, nie został ostatecznie wpuszczony na pokład samolotu do Warszawy. 
 
W imieniu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Wydawnictwa Literackiego – współorganizatora wydarzenia – bardzo przepraszamy. Jest nam także niewymownie przykro ze względu na wszystkie nieprzyjemności, na które narażony został Pan Caparrós.
 
Wszystkie osoby, które zgłosiły wcześniej chęć bezpośredniego udziału w spotkaniu, zapraszamy do Audytorium Muzeum POLIN – gdzie wygodnie będzie można wysłuchać wykładu online i zadać pytania Gościowi. Pozostałych zainteresowanych oczywiście zapraszamy do śledzenia transmisji wydarzenia na profilu facebookowym Muzeum POLIN.

 

W niewielu miejscach na świecie polityka głodu była prowadzona w tak systematyczny i ekstremalny sposób jak w warszawskim getcie. Zarazem nigdzie indziej nie prowadzono tak intensywnych, a równocześnie tak przejmujących badań nad chorobą głodową, jak tam. Czy mówienie o tym dziś, w 2023 roku, może nas czegoś nauczyć? To pytanie szczególnie ważne dla Caparrósa, który z warszawskim gettem związany jest poprzez historię rodzinną. Jego dziadek, Wincenty Rosenberg, wyjechał z Warszawy do Argentyny w 1928 roku. Krewni Wincenta – m.in. matka i brat lekarz – zostali w Polsce i zginęli w warszawskim getcie.

Martín Caparrós w swojej najbardziej znanej książce "Głód" przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę i obnaża mechanizmy pogłębiające problem niedożywienia na świecie. Polityka wywołała trzy największe klęski głodu w ciągu ostatnich 100 lat: w 1930 roku w Ukrainie, w 1941 roku w Warszawie, w 1958 roku w Chinach. Teraz, w 2023 roku, głód wygląda inaczej. Nie są to jednorazowe, gwałtowne klęski głodu, ale niszczący efekt ciągłego niedostatku. Jest to nadal spowodowane polityką, choć już inną jej formą.

Mamy tendencję do myślenia o głodzie jako efekcie ubóstwa. Choć wydaje się to logiczne, to, zdaniem Caparrósa, nie jest to efekt koncentracji bogactwa na świecie, a polityki. Głód to nie tylko problem krajów globalnego południa, dotyczy on także najbardziej rozwiniętych krajów świata.

Caparrós w swojej książce zadaje pytania: Dlaczego o głodzie się milczy, a współczesny świat nie może rozwiązać tego problemu? Mamy wszystkie środki by mu zapobiec – dlaczego tego nie robimy? Argentyński dziennikarz i pisarz spróbuje znaleźć odpowiedzi na te pytania podczas wykładu otwartego w Muzeum POLIN.

Wykład otwarty odbędzie się w ramach sesji popularnonaukowej "O badaniach nad chorobą głodową w getcie warszawskim".

Martín Caparrós (ur. 1957) – argentyński dziennikarz i pisarz z polskimi korzeniami. Urodził się w Buenos Aires, studiował historię w Paryżu, mieszkał w Madrycie i Nowym Jorku. Pracował w radiu, telewizji i prasie. Od lat jest nieustająco w podróży. Pracował dla ONZ, napisał ponad 20 książek tłumaczonych na wiele języków. Najsłynniejsza to liczący blisko osiemset stron globalny reportaż "Głód". W Polsce wydane zostały m.in. powieści "Tajemnica markiza de Valfierno" i "Dziadkowie" oraz reportaże "Głód", "Księżyc. Od nowiu do nowiu". 8 marca odbędzie się premiera polskiego wydania jego najnowszej książki "Ñameryka", wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Tytuł trafi do polskich księgarń w środę 30 marca.

Logotypy: GEOP, Taube Philantropies, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, William K. Bowes Junior Foundation; projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe oraz partnerów i patronów: Polskiej Akcji Humanitarnej, Wydawnictwa Literackiego, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.